Hayatımızın Filmi

İnsanların çoğu film izlemeyi sever çünkü film izlemek bize birçok şey katar. En basitinden film izlemek geçirilmiş güzel birkaç zaman demektir ayrıca filmler bizi eğlendirdikleri gibi bize birçok yeni şey öğretirler.

Eğlenirken öğrenmenin en basit yollarından biri olan filmler bir insanı hayatında değişiklikler yapabilecek kadar etkileyebilir. Hayatımın filmiydi denilen birçok film gerçekten bazıları için hayatının filmi olabilir.

Gerek içinde bulundurduğu karakterlerle gerekse inanılmaz güzel kurgulanmış sahnelerle bir filmin bir insanın beyninde yer etmesi oldukça olasıdır. Henüz örneğine canlı canlı rastlamamış olsam da izlediği bir film yüzünden evini, arkadaşlarını hatta kendi kişiliğini bile değiştiren insanların olması bana oldukça olası geliyor.

Fakat bir insan nasıl olur da her gün ki gibi koltuğunda otururken izlediği 2 saatlik bir görüntü için hayatında değişiklik yapar ki? İşte bu sorunun kesin bir cevabı yok çünkü insan beyni henüz bizim bile çözümleyemediğimiz bir biçimde çalışıyor. 2 saatlik basit bir ekran kaydını bile tanıştığımız bazı insanlardan, şahit olduğumuz bazı anlardan bile önemli yere koyabiliyor.

Güzel kurgulanmış bir film gerek karakter gelişimleriyle gerekse olayların gelişim şekliyle kişinin kendini resmen ekranda görmesine yol açabilir. Farkındalık işte tam da bu zaman gelir insana “Ben neden böyle olmuyorum” diye sorar kendine insan.

Birçok kişi kendini bir film karakterinin yerinde hayal etmiştir fakat çoğu kişinin mutsuz olduğu kurulu düzeni bozmaya cesareti yoktur. İşte bu cesaretsizlik aslında “hayatımın filmi” olarak adlandırdıkları bir filmin aslında bir düşünceden öteye geçemeyeceğini gösterir.

İşte bu yüzden çoğu insan böyle yaşamak istemediğini bilse de bu yaşantı da mutsuz olduğunun farkında olsa da değiştiremez kendini.

İyi bir film her zaman için bir insanın düşünce yapısını değiştirir. Bazılarına göre bu tamamen yanlıştır fakat bence o insanlar düşünce yapılarının değiştiğinin farkında bile değillerdir.

Herkesin hayatını etkileyen bir filmi vardır sadece bazıları bu düşünceleri eyleme dönerken bazı insanlar ise bu düşüncelerin sadece birer hayal olarak kalmasını tercih eder.

(Visited 9 times, 1 visits today)