Hayatımızın Her Yerinde Olan Matematik ve Önemi

Hayatımızın her yerinde ama her yerinde matematik her daim vardır. Matematik çok önemli bir ders hatta ve hatta çok önemli bir bilim dalıdır. Örnek vermek gerekirse Matematik tarihine baktığımızda, günlük hayatımızda önemli yeri olan matematiğin ilk insanlarla birlikte ortaya çıktığı söylenebilir. Değiş tokuş gereksinmesi, ticaret yapma isteği, toprak ölçme sorunları insanları temel matematik kurallarını kullanmaya yöneltmiştir. Güncel hayatımızda çoğu zaman matematiğin işe yaramayacağını düşünürüz fakat bu çok ama çok yanlış bir düşüncedir. Şimdi ise John Nash’ in “İyi matematik bilmeyen toplumlarda adalet yoktur.” Sözünü tartışacağız.

Şimdi ise matematik ve adalet ilişkisi üzerinde birkaç örnek vereceğim. Matematik insanlara gerçeği ve doğruyu bulmada kılavuzluk yapar. Aslında bir yönden bakarsak hukuk ve matematik dallarının ortak birkaç özelliği vardır. Örnek vermek gerekirse ikisi de ideal bir düzene ulaşmak hukuk ve matematiğin ortak amacı­dır. İkisi bilim dalının amacı adalet ve toplumda huzurdur. En ama en basitinden pazardan bir şey alacağınız zaman aldığınız meyve veya sebzenin kilosunu tartıp size ona göre bir fiyat sunarlar. Bu pazarcının matematiğinin kuvvetli olmadığını farz edin bu pazarcının sizden alacağı paranın yanlış bir çarpım yapması sonucu iki katı para aldığını düşünün. İşte en kolay örnek. Hukukla ilgili uygulamalarda matematiksel bir olay arayışı ile uzaktan, göz gezdirildiğinde birçok matematiksel işlemler gözünüze çarpar.

Göz, ilk önce eşitlik ilke­siyle karşılaşır ardından ise  ekonomik hukuk düzeninin matema­tiksel ilişkiler ağına takılır. Matematiksel hukukun bir yanında doğrudan dört iş­lem olayları sonucunda  matematik ve istatistiğe dayanırken, hukukun bir olayı olan dava şekilleri doğrudan matematik­sel mantık ve bakış gerektirir. Bir başka değiş ile hukuk eğitiminde matematik olmalıdır ki adalet kolayca sağlanabilsin.

Sonuç olarak John Nash’in söylediği bu söze katılıyorum. Çünkü eğer bir toplumun matematiği dört işlem yapacak kadar iyi değilse ve hatta ve hatta bu işlemleri kolayca yapamıyorsa bu toplumda adalet diye bir kavram yoktur. Çünkü matematik hayatımızın her yerinde vardır. En ama en küçük yerlerde bile vardır. İşte bende bu yüzden bu görüşe katılıyorum.

kaynakça:https://www.matematiksel.org/hukuk-ve-matematik/

(Visited 235 times, 1 visits today)