Hayatımızın Trafik Işıkları

Hayat dediğimiz şey nedir? Bana göre hayat upuzun bir yoldur. Elbette her yolda olduğu gibi, trafik ışıklarının mevcut olduğu bir yoldur.

 

Genel olarak trafik ışıklarındaki bu üç rengin ne anlama geldiğini hepimiz biliriz. Ama hayat dediğimiz bu yoldaki trafik ışıkları bizim için ne ifade eder? Sizin hayatınızda karşınıza en çok hangi trafik ışığı çıkar? Aslında ben buna hepsi cevabını verebilirim. Çünkü hayat dediğimiz bu yolda karşımıza engeller ve fırsatlar çıkartır. Hazır olmadığımız zamanlarda cesaretli olup kaçtığımız şeylerle yüzleşmemizi ister. Ne kadar bunların bizi kırıp yaraladığını düşünsek de her şey bizim daha da sağlamlaşmamız içindir. Bu yüzden hayatı hayat yapan birbirinden farklı inişli çıkışlı yollardır. Her şeyin bir düzene ihtiyacı olduğu gibi, inişli çıkışlı yolların da bir düzene ihtiyacı vardır. Onlar da bu bahsettiğim trafik ışıklarıdır. Düzeni sağlamak için hepsine ihtiyaç vardır. Biri olmazsa bütün denge bozulur. Şartlar daha da zorlaşır. Hepsi birbiriyle bağlantılıdır ve olaylar dolaylı şekilde oluşur.

Bu ışıklar herkes için farklı şeyler ifade eder. Herkes kendi hayat biçimine göre anlam yükler. Ve ben de sizlere, bu ışıkların bana ne ifade ettiğini açıklamak isterim.

İlk renk kırmızı. Kırmızı renk bana hep olumsuzlukları hatırlatmıştır. Bir nevi acil durum gibi. Başa çıkılması gereken zor durumların olması. En çok cesareti burada göstermek zorunda olduğumu düşünürüm.

İkinci renk sarı. Sarı renk bana belirsizlik duygusunu ağır bir şekilde hissettiriyor. İkilemde bırakıyor hep. Ve belirsizlik benim bu hayatta en nefret ettiğim şeylerden biridir. Ne yapacağını bilememek insanı gerçekten çok zor durumda bırakıyor. Gitmeli miyim yoksa kalmalı mıyım? Durmalı mıyım yoksa devam mı etmeliyim? Hayatımı gri tonlarına çeviren bir ışık bu.

Son renk ise yeşil. Yeşilde hep bir hayat görürüm. O yüzden yeşile yaşayan renk derim. Hayata gerçekten pozitiflik katıyor, güzellikleri derinlemesine bir rüyaymış gibi hissettiriyor. Bundan dolayı yeşili hep hayatımın içinde tutmaya çalışırım.

Son olarak şunu eklemek istiyorum. Kendimce açıkladığım bu renkler hayatımızı oluşturan önemli şeylerdir benim için. Hepsi beraber bir bütündür. Bunlardan ders çıkartıp daha fazla tecrübe kazanmamızı sağlar. Böylece hayat daha fazla anlam kazanır. Belki yaşama gayemizi buluruz veya istediğimiz şeyin ne olduğunu fark ederiz. Yeni şeyler keşfederiz. Bu yüzden bu trafik ışıklarına uymamız, hayat dediğimiz bu yolda bize çok yardımcı olacaktır. Umarım ki takip ettiğiniz bu ışıklar sizleri en güzel yerlere çıkartsın.

(Visited 10 times, 1 visits today)