Hayatın Amacı

      Hayatın amacı ne? Bu herkesin hayatının bir döneminde kafasını çok kurcalayan bir sorudur. Cevabı şu ki hayatın amacı amaçlar.

      Şimdi diyorsunuz ki “Nasıl yani hayatın amacı kendisi mi?” Evet bende çok düşündüm bu konu üzerine ve artık tek bir kanı olduğuna karar verdim. Çünkü mantıken düşündüğümüzde her şey bir amaç zaten. Hayatta bir amacı olmadan yaşayan tek bir insan olduğunu sanmıyorum. Şimdi diyeceksiniz ki her şeyini kaybetmiş, sevdiği herkesi, işini, ailesini, arkadaşlarını, köpeğini her şeyini kaybetmiş, yani bildiğiniz depresyonda olan bir insan nasıl yaşamaya devam ediyor o zaman. Yüzde yetmiş ihtimalle etmiyor zaten. O yüzde otuzluk kısım da ya hayatında çok büyük bir olay yaşıyor, onu tekrar hayata dahil edebilecek, ya da önceden ilaç v.b. şeyler kullanıyordur ve şans eseri etki etmiştir.

      Mesela bir bebek olduğunuzu düşünün, daha yeni emeklemeye başlıyorsunuz. Bir sonraki amacınız ne olacak yürümek, hadi onu yaptınız diyelim, sizi bir okula başlatacaklar herhalde. Orada da sırasıyla okuma, yazma, problem çözme… bunun gibi şeyler amacınız olacak, sonra üniversiteye geçeceksiniz, hayat değişti artık, devletin bana istemediğim konuları, dersleri, aktiviteleri direttiği bir sistemde değilim, kendi istediğim, ilgilendiğim alana yöneliyorum diyorsunuz. Tabii ki öyle fakat hayat amacınız yine amaçlarınız. Şöyle düşünün, üniversite hayatınızda amacınız yüksek notlar alıp, iyi bir diploma notuyla mezun olmak olacak ki bu iyi diploma size bir iş bulsun. O iyi diplomayla mezun olduktan sonra ne olacak? Gece güdüz iş bulmaya çalışacaksınız ki ilk işinizin de size harika bir kariyer sağlayacağı garantisi yok bu yüzden baya bir süre iyi bir kariyere başlayamayacaksınız. Hadi işi de buldunuz diyelim, şimdiki amacınız daha iyi maaş, daha iyi bir hayat için terfi olacak. Bunun için de baya bir çalışacaksınız ve en sonunda o terfiyi alacaksınız belki, fakat o size yetmeyecek, çünkü bir anda biriyle tanışacaksınız, o size sanki artık hayatınızın en son noktasına gelmişsiniz gibi, artık tek amacınız, tek yaşama sebebinizin o olduğunu düşündürecek ki doğru olabilir fakat kendimizi kandırmayalım, bir anda toz pembe bir hayat yaşayacak değilsiniz herhalde. Çocuklarınız olacak. Onları büyütmek için çalışacaksınız. Diyelim ki emekli oldunuz, belki biraz ara verip, sonra tekrardan çoğu insanın yaptığı gibi işe başlayacaksınız, çünkü para yoksa dünyada da bir yerimiz yok.

      Bu isteseniz de istemeseniz de böyle. Bir şekilde, nasıl oldu bilmiyorum ama, ilk insan yaratıldı ve o günden beri buradayız, isteklerimizle, hayallerimizle, amaçlarımızla ve bu böyle devam edecek.

(Visited 16 times, 1 visits today)