Hayatın Anahtarı

Hayatta her şeyin en iyisi mi olmak gerekir? Sınıfın en iyisi, okulun en iyisi, takımın en iyisi… Hangi birine yetişsin insanoğlu değil mi?  Bazı ebeveynler çocuklarının sınıfının en iyisi olmasını ister. Her şeyin dersten ibaret olduğunu sanırlar. Bu onların çocuklarına yaptıkları en kötü davranışlardan biridir. En iyi olmasına gerek olmadan yeterli bir seviyede olsa ve başka sosyal faaliyetler içerisinde olsa çocuklar topluma çok daha faydalı bireyler yetişmiş olur.

Ders dışı aktiviteler çocukların gelişimine çok büyük katkı sağlar. İletişim kurma becerilerini arttırır. Yaptığı aktiviteye göre gelişim gösterir. İnsanlar arasında yapabildikleriyle dikkat çeker ve insanlar tarafından ilgi görür. Spor, müzik, dil hepsinin ayrı ayrı faydaları olur. Çok küçük yaştan bunların hepsi yaptırılmaya başlanırsa o çocuk topluma faydalı bir birey olarak yetişir. Çünkü her alanda bir şeyler yapmış olur ve hepsi ona ayrı ayrı şeyler katar. Büyüdüğü zaman hiç beklenmedik yerlerde güzel fırsatlar yakalamasını sağlayabilir. Tüm bunları yaparken dersleri unutmamak gerekiyor. Yeterli düzeyde çalışılırsa, belirli bir düzeyde temel altyapıya sahip olunursa güzel şeyler başarılır. Sınav senesinde yaptığı faaliyetleri biraz azaltıp derslere biraz daha yüklenilirse başarı kaçınılmazdır.

Çocuğunun sınıfının en iyisi olmasını isteyen aileler genel olarak onların sosyal faaliyetlerini çok önemsemezler. Normal olarak sınıfın en iyisi olmak isteyen bir öğrenci çok çalışmalıdır. Aktiviteleri yapmaya zamanının olması pek beklenmez. O çocuk sosyal açıdan gelişimini tamamlamakta sorun yaşayacaktır. Çünkü diğer çocuklar başka şeylerle uğraşırken o çocuğun yaptığı tek şey ders çalışmak olur. Bu da yaşıtlarıyla arasının açılmasına sebep olabilir. Akran zorbalığı vb. olaylar da yaşanabilir.

 

 

 

 

Sonuç olarak, çocukların gelişimi için birden fazla sosyal aktivite gereklidir. Bu aktiviteler onların hayatlarına önemli katkılar sağlar. Sadece ders çalışan çocukların birçok alanda önüne geçmelerini sağlar. Kaliteli birey olma yolunda onları hayata hazırlar. Hayatı ders olan çocuklar her zaman eksik kalır. Kendilerini tamamlayamazlar hiçbir zaman. Robot gibi aynı şeyi yapar dururlar. Çocuklarımızın böyle olmaması için onları çok yönlü yetiştirmeliyiz. Ders, spor, sanat, dil her konuda bir şeyler öğretebilmeliyiz onlara ki topluma faydalı insanlar olup ülkemizi kalkındırabilsinler.

 

Deniz Mert Algün

 

(Visited 14 times, 1 visits today)