Hayatın Gidişini Seçebilir miydik?

Herkesin hayatında en az takıldığı 1 veya 2 durum vardır. Bende herkes gibi bazı şeylere takılırım. Mesela kararsızlık. Kararsız kaldığım zamanlar illa bir durumu seçmek gerekir. Bu kararlarımız çoğunlukla geleciğimizi ve gelecekte nasıl biri olacağımızı da planlar. Peki hayatın gidişini ve sonucunu da seçebilseydik? Nasıl olurdu?

Esas bahsetmem gereken konu tabii ki de bu değil. Asıl sorumuza geçecek olursak, bir anket yaptığımızı düşünün; Hayatınız boyunca hiç unutmamayı mı tercih ederdiniz, yoksa hiç yorulmamayı mı ? Bununla birlikte birçok soru da kafalarda soru işaretleri bırakıyor. Benimle birlikte çoğu insanın yorulmamayı seçebileceğini tahmin bile edebiliyorum. Bence kimse unutmamak istemez. Çünkü insan bazı şeyleri unutmak ister, tabii ki de insanın hatırlamayı istemeyeceği, unutmayı isteyeceği çok anısı vardır. Fakat hayatta hiç yorulmama gibi bir şansımız olsa yorulmadan tüm yapmak istediklerimizi basit bir şekilde yapabilirdik, uyumamıza ve dinlenmemize bile gerek kalmazdı. Bu şekilde uzun yolculuklar kolaylaşmış olur ve iş yapma, sorumluluk sahipliğimiz daha fazla da artar. Kendimizde ‘Ben her şeyi yapabilirim, bunu başarabilirim ve kesinlikle yapacağım!’ şeklinde duygular çoğalır ve özgüvenimiz fazlalaşır. Ne demiş ünlü bir yazar, ‘Her şeyden önce, kendinize olan bir güveniniz yoksa bütün yollar kapanacaktır önünüzde’. Bazı insanlar da elbette unutmamayı seçebilir hatta seçecektir. Çünkü önemli olanları unutursak, sorumluluk isteğimiz azalabilir, ancak unutmamak için elimizden geleni de yapabiliriz. Mesela; Önemli şeyleri düzenli ve  güzel bir şekilde not alarak, bir bilgiyi unutmamamız gerekiyorsa altını çizerek ve düzenleme planları yaparsak elbette unutmamak mümkün. Bu olasılıkları elimizde tuttuğumuz sürece unutmamak gibi bir imkan söz konusu bile değil.

Burada çıkarabileceğimiz mantıklı şeyler, bizim hayatın gidişini ve sonucunu seçme olanağımız ve ihtimalimiz olsaydı, kesinlikle bu tür sorulardan mantıklı ve akla en yatkın olanı seçebilirdik. Bu soruda da benimle beraber çoğu insana mantıklı olarak bir daha hiç yorulmamayı seçebileceklerini düşünüyorum. Çünkü hayatta bazı şeyleri unutmak bile daha önemlidir.

(Visited 11 times, 1 visits today)