Hayatın İçinde Teknoloji

Teknolojik gelişmeler günümüzde hızla devam etmekte. Şöyle bir geçmişle günümüzü karşılaştırdığımızda şunu fark ediyorum ki, teknoloji ne kadar ilerlerse insanların birbirleriyle olan diyalogları o kadar azalıyor. Ne kadar kötü bir şey! Mesela şöyle düşünelim; çok eski zamanlardaki bir telefonla mı yoksa şimdi günümüzde olan telefonlarla mı ilgilenirdiniz? Çoğu kişinin cevabı “şimdiki zaman” olacaktır. Çünkü eski zamanlarda çok fazla telefon olmadığı için çocuklar, yetişkinler daha çok görüşmekteydi. Şimdi ise çocuklar telefonlar ve bilgisayar oyunları sayesinde farklı bireylerle olan diyalogları azaldı. Daha çok teknolojiyi tercih ediyorlar.

Oysa bence doğayla iç içe olmak gibisi yok! Temiz havayı içinize çekeceksiniz. Şimdilerde aile içerisinde olan sohbetlerin yerini telefon , bilgisayar ve televizyon yer almaktadır.                                                                                            

Bunların dışında teknolojin insanlara zararları da vardır. Ancak aşırı derecede teknolojiyle ilgilenenler bu zararlara maruz kalabilir. Bu zararlar gözlerimiz bozulabilir ,dayanışmayı engeller,  sosyalleşmeyi engeller , hücrelerimize zarar verebilir  bir de bağımlılık yapabilir.

Olumsuz yönleri dışında bunun iyi yönleri de tabii ki vardır. Örneğin bize gerekli olan bilgilere kolayca ulaşabiliriz, dünyada bir de ülkemizde olan olaylara kolayca ulaşabiliriz ,gideceğimiz yerin yolunu iyi bilmiyorsak yolu bulmamıza yardımcı olabilir. Bence teknolojiyi yerinde ve doğru kullanmak gerekiyor. Başka bir örnek verecek olursak ben bir gün trendeydim .Yanımda da küçük bir çocuk telefonla oynuyordu. Ben de onu izliyordum. En son çocuk trenden inince ben de inmem gereken durağa geldik mi diye baktım. Meğerse durağı geçmişiz. Yani aşırı teknoloji insanı kendine bağlıyor. Ancak biz insanlar maalesef ki bunun farkına varamadık. Özellikle biz çocuklar. Ben teknolojik aletleri pek sevmem. Yolda veya misafirliklerde etrafıma baktığımda herkesin elinde bir teknolojik alet. Bunların yerine sohbet etmek veya oyun oynamak gibi şeyler yapabiliriz. Bir de şuna değinmek istiyorum. Bunu ben kendimde de fark ettim. Şöyle bir şey var telefonun modeli yüksek bir kademede ise o telefonla daha çok ilgileniliyor ve daha çok bağımlılık yapıyor. Ancak telefonun modeli ne kadar alt seviyede olursa insan daha az telefonla ilgileniyor. Lütfen siz de bağımlı olmayınız, dikkat ediniz! Elektronik aletler yerine sohbet etmeyi ve oyun oynamayı tercih ediniz.

(Visited 150 times, 1 visits today)