Hayatın Lezzeti

Müzik denince genelde akla “nota, şarkı” gibi kavramlar gelir. Bazı insanlar müziği insanları eğlendiren bir araç olarak görür, beğenmedikleri müziği de sonuna kadar kötülerler. Çoğu insan da yeni müziklere kapalıdır, sadece belirli şarkıları dinlerler. Bu tip insanların hayatlarını kendi elleriyle kaybederler.

Müzik, duygu ve düşüncelerin sanata yansımasıdır. Müziksiz hayat bir hiçliktir. Müziğin ritmini kalp atışlarında hissetmeyen, onun yansıttığı duygu ve düşünceleri beyninde sorgulamayan insan ruhunu aç bırakmıştır. Müzik bir lezzettir aslında yiyince tadına varırsınız, sadece mideniz yorulmaz. Somut tatlardan çok daha güzeldir müziğin soyut tadı.

Müzik ruh halinize göre değişen bir dosttur, size ihanet etmez, hep yanınızda olur. Çoğu insan bile bunu başaramaz. Bu nedenle çok geç olmadan bu dostu edinmek gerekir. Bunu başaran insanlar hayatta 1-0 öndedir. Müzik bir öğretmendir aslında, nasıl duygularımızı kontrol edeceğimizi öğretir bize. Bizi farklı dünyalara götürür, farklı düşüncelerle düşündürür bizi. Kısacası hayatı öğretir bize.

İnsanoğlunun müzik ilgisi ilkel kabilelere dayanır. Bu kabilelerin kendi yaptıkları ilkel müzik aletleri yapıp bu müziği dans hareketleriyle birleştirmeleri de müziğin bir ihtiyaç olduğunun kanıtıdır.

Sağlık alanı gibi çok farklı alanlarda da kullanılabilir müzik. Huzur verici özelliğinden dolayı tedavilerde müziğe başvurulur. Ayrıca müzik beynin sağlıklı kalmasını sağlar, tansiyonu düzenler, uyku kalitesini artırır ve sinir sistemini güçlendirir.

Şunu söylemek isterim ki bazı insanlar için müzik kalp atışlarının nedenidir, bazıları içinse sadece eğlenme amacı. Müzik hep kalbinizde olsun, bu size günlük hayatta çoğu alanda avantaj sağlar. Küçüklerinizi müziğe teşvik edin, onların da verimli bir hayat yaşamasını, bu güzel soyut tattan tatmalarını sağlayın. Yeni sanatçılara hayatınızda bir kapı açın. Müziğe değer verin, onunla kafa yorun. Faydalarının vereceğiniz emekten çok daha fazla olacağını unutmayın.

Müziğin faydaları saymakla bitmez. Hayatınızı daha verimli yaşamak için müzik her zaman en yakın dostunuz olsun.  Şimdi kendinizi bir sorgulayın, siz hayatı ne kadar yaşamışsınız?

(Visited 690 times, 1 visits today)