Hayatın Senin Elinde

Hepimiz gelecek hakkında varsayımlarda bulunuyoruz. Kaderimizde olanın makul olduğunu düşünüyoruz. Peki, ama şu sorunun kafamı kurcaladığı durumlar oluyor bazen: “Kader nedir?” Benim düşünceme göre kader bir genellemedir aslında. Yani hiçbir insanın kaderinde olması gibi kesin bir olay yoktur ve belki de geleceği tanrının kendisi bile bilmez.

İstenmedik bir durum karşısında bunun kaderimiz olduğunu kabullenerek yolumuza devam ediyoruz. Kaderimizi yönlendirebileceğimize inanmıyoruz. Daha kolay anlatmak için bir örnek üzerinden gitmek istiyorum. Diyelim ki bir hedefin var; başarmayı arzuladığın ve tutkuyla bağlı olduğun. Seni sen yapan bir hedef bu. Bu hedefi “A” harfiyle tanımlayalım ve bu A’ya ulaşmak için yeteneğin, sağlığın, maddi durumun, azmin ve çalışma arzun tam da olması gerektiği gibi. Ne gerektiğinden az ne de saplantıya dönüşme eşiğinde olacak bir takıntı kadar fazla. Kısacası her şey tek kelimeyle mükemmel ama kaderinde başka bir yol var. Bu yolu “B” harfiyle tanımlıyoruz. Ne kadar saçma bir şey bu, değil mi? A tam da sizin elde etmeniz gereken şey iken siz ise B’ye varıyorsunuz. Mantıktan ve anlaşılanın boyutlarından uzak hatta bunların çok dışında. Cahil bir insanın kulağına fısıldadığı aptal bir hurafe bilgisizliğin esiri olmuş bir düşüncedir bu.

Bir insanın kaderi hakkında illa bir yorum yapmak zorunda isen, boşboğaz kişiliğinin sahneye çıkma vakti geldiyse, kurabileceğin en akla yatkın cümleler şunlar olur: “Parlak bir geleceğin var.” , “Karanlık bir geleceğin var.” , “Hareketli bir geleceğin var.” Ve bunlar gibi olayı ya da kişileri tanık göstermeksizin yapabileceğin en gerçek yorum bunlardır.

Bir de heves kaçırıcılar vardır. Hayallerin ve planlarınla alay edip seni tamamen tatsız, tuzsuz, sevimsiz ve monoton bir insan yapmayı hedeflerler. Dileklerini, hayallerini küçümserler. Bunların gerçekleşmeyeceğine seni de inandırırlar. Bu insanların sorunları aslında kendileriyle verdikleri savaştır. O kadar popüler kültürün kölesi haline gelmişlerdir ki keyif aldıkları şeyleri sorsan suratına anlamsız bir bakış fırlatırlar. Kendi kararlarını kendileri vermekten aciz insanlardır. Ayrıca bu durumdan kendileri de hoşnut değildirler. Yapabileceğin en zekice ve en faydalı hamle kuvvetle muhtemel onları hayatından çıkarmak ve geleceğinde rol oynamamasını sağlamak olacaktır.

Senin hayatın yalnızca senin elindedir. Onu istediğin gibi kullanmakta, kurcalamakta serbestsin. Korkak insanların uydurduğu ve senin özgürlük alanını daraltacak cümlelerin hayatına girmesine izin verme. Onlar senin yaşamına limitler koymak için söylenir fakat sen kısıtlanmamalısın.

Önüne çıkan fırsatlar ve yolların evet hayırcısı sadece sen ol. Hata yapmaktan çekinme, bu şekilde hayatı deneyimleyeceksin. Hayat tecrübelerle doludur. Tecrübe edinmek seni farklı yaşatır. İyiyi ve kötüyü ayırt etmen kolaylaşır. Olgunlaşıp kendine ve çevrene daha çok faydan dokunur. Kendinden emin ol. Ama kararlarını uygulamaya geçirirken dikkatli ol ve hiçbir şeyin son saniyesine kadar kesinlik kazanmadığını sakın unutma. Unutma! Gelecek yine senin ellerinde.

 

(Visited 42 times, 1 visits today)