Hayatınız Karar Verdiğiniz Şey Haline Gelir

Bir şeyler yapmak için çok fazla güç gerekmez ancak ne yapılacağına karar vermek için büyük bir güç gerekir. Hiçbir şey, karar vermekten daha zor ve bu nedenle daha değerli değildir. Tıbbi otoritelerin ya da politikacıların sizi yanlış yönlendirmesine izin vermeyin. Gerçeklerin neler olduğunu öğrenin ve mutlu bir hayatı nasıl yaşayacağınıza ve daha iyi bir dünya için nasıl çalışacağınıza kendiniz karar verin.
Önümde iki seçeneğim var ve bunun kararını vermek benim için çok zor. Birçok ünlü düşünür, şair kararsızlıktan kaçınmamız gerektiğini söyler. Gayet de haklılar, ama maalesef ki bu konuda kararsızlığa mahkum kaldım. Sorumuz şu “Elinizden bir imkanınız alınacak olsa bir daha internete girmemeyi mi yoksa yaşadığınız şehirden çıkmamayı mı tercih edersiniz?” . Artık neredeyse her şey internetle yapılıyor, internet olmazsa çok zorluk yaşarım. Eğer şehirden çıkmamayı seçersem de tatile veya geziye gidemeyeceğim. Bir daha denize giremeyeceğim. İkisi de çok kötü. Ama yaşadığım şehirden çıkmamayı kabul etmeye daha yakın gibiyim. Sonuçta her gün burada yaşıyorum ve sıkıntı yok bir daha çıkmasam da olur güzel şehrim benim. Zaten tarihi ve güzel mekanların çoğunu gezdim pek bir merakım da yok. Deniz yerine havuza girebilirim. Denizin yerini tutmaz tabii ki ama havuzu ben çok seviyorum. Sadece yurt dışına gitmek istiyorum ama gitmezsem de bir şey olmaz o kadar önemli değil. Yani bir şekilde yaşarım Ankara’da.


Eğer internetim olmazsa küçücük bir araştırma yapmak için çok uğraşmam gerekecek. Örneğin bir tane sözcüğün anlamına bakmak istiyorum. Hemen internetten bir dakikada hallederdim. Ama internetim olmayacağı için mecburen sözlükte arayacağım. Önce sözlüğümün nerede olduğunu bulmam gerek, bulduktan sonra geldik aradığımız sözcüğün ilk harfine, teker teker taradık bütün kelimeleri, bir de baktık ki o sözcük sözlükte yok. Sonra başka bir sözlük bulmak lazım, onda da bulamazsak iş iyice uzar. Gördünüz mü internette saniyeler içinde yapabileceğimiz şey için ne kadar uğraşıyoruz ve bu çok küçük bir örnekti. Büyükçe bir araştırma ödevi olduğunda daha ne kadar yoruluruz düşünemiyorum bile. Ders kısmını geçtim, canımız müzik dinlemek istedi. Youtube da internetli. Şimdi de istediğimiz müziği dinlemek için marketten onun albümünü almamız gerek. Youtube’da sadece müzik yok, teknoloji ile ilgili bilgi almak istiyorsunuz diyelim. Bir tane kulaklık alacaksınız. Youtube’da kulaklıklara dair yüzlerce inceleme videosu var. Oyun indirmek ve oynamak için de internet gerekli.


Sonuç olarak, ben şehirden çıkmamayı tercih ederdim çünkü internet benim için daha gerekli. Belki ileride fikrim değişir ama şimdilik böyle. Unutmayın ki benim gibi kararsız kalmak kötü bir şey, fikrinizin arkasında durun hep.

(Visited 21 times, 1 visits today)