Sorumluluk ?Sorumluluk, kişinin kendine ve başkalarına karşı yerine getirilmesi gereken yükümlülüklerini zamanında yerine getirmesi zorunluluğudur.

Hayattaki Önceliklerim….

Bu güzelim dünyada en önemli önceliğim insanca yaşamak… Galiba en değerli olanda önce nefes alabilmektir. İşte o sahip olduğumuz ve bizim için çok değerli olan oksijenimizi kirletenler mevcut. Bunu birde bilim adına yaptıklarını düşünüyorlar. Yaşamımızı sürdürmek için temel ihtiyaçlarımız yok ediliyor ve biz de seyirci olarak bakıyoruz. Bakalım ne olacak diye!…

Yaşıyorsak bazı önceliklerimiz olmalı. Örneğin sorumluluk bilinci… Yetişen yeni nesle verilmesi gereken en önemli öncelik olduğunu düşünüyorum. Çünkü bu bilinç ile yetiştirilmeyen çocuklar, görevlerini ihmal edebilirler. Görevlerini aksatabilirler, hatta unutabilirler. Çünkü görev bilinci yeterince pekiştirilmemiş. Sorumluluk bilinci edinmiş çocuklar, bir aksaklık ya da olumsuzluk durumunda rahatsızlık duyarlar. Bu rahatsızlık durumu, görevi yerine getirme eylemine dönüşür.

Sorumluluk bilinci, bende bütün önceliklerden önce gelir. Sorumlu davranan insan, aynı zamanda çevresine faydalı insandır. Zarar vermekten kaçınan insandır. Kısacası iyi ve düzenli insandır. İhmal edilmenin nelere yol açacağını bilen insandır. Onun için sorumluluk diyorum. İnadına sorumlu yaşamalıyım, sorumlu olmalıyım.

(Visited 318 times, 1 visits today)