Hayattaki Önceliklerim

Hayattaki öncelikleriniz nelerdir? Para mı? İlişki sahibi olmak mı? Yoksa çalışmak mı? Hayatınızda en çok hangisi önemli?

 

 

Ben hiçbir zaman hayatlarının önceliği para kazanmak olan insanları anlamamışımdır. Bir ev satın alabilme, iyi arabalara binme ve sadece para kazanma istekleriyle yanıp tutuşanları… Çünkü ben hayatın sadece paradan, işten, dokuz tane arabaya veya beş tane bilgisayara sahip olmaktan ibaret olmadığını düşünüyorum.

Benim için hayat, dolu dolu yaşanması gereken bir süreçtir ve bu yüzden benim hayatımdaki en önemli önceliğim kendimdir. Yeni şeyler öğrenmek, tecrübeler kazanmak, genel kültür edinmek, eğlenmek, en önemlisi de hayattan zevk almak… Kendime bir şey katmadan yaşarsam ve yarının kaygısıyla bugünü unutursam yarını ve bugünü de yaşayamam. Bu da zaten benim ilkelerime aykırıdır.

Bütün bunları yaparken de sağlık faktörünü unutmamak lazım. Çünkü sıhhatsiz bir hayat ayağının altına diken batmış bir aslan gibidir, dikeni çıkarmadan aslan bir hiçtir, avlanamaz, koşamaz, ormana kudretini gösteremez, bu nedenle sağlık sorunlarımızın ayağımıza batan bir diken olup emellerimizin önüne geçmesine izin vermemeliyiz. Ayağımızın altında diken olup olmadığını da kontrol etmeliyiz.

Hayatımın öncelliklerinden bir başkası da barıştır. Barış, tam da sözlük anlamındaki gibi savaş -olumsuzluk,kavgalar- olmamasıdır. Çünkü yaşamınızda moralinizi ve düzeninizi  bozan, sizi yapacaklarınızdan alıkoyan bir şey varsa, bu hayatınızı alt üst edebilir. Bu kötü etkenler hemen yok edilmeli yerine ise sevgi, mutluluk gibi şeyler getirilmelidir.

Sevgi demişken ilişki ve iletişim konusuna da değinmek istiyorum. İnsanlarla, ailemizle ve karşı cinsle ilişkilerin hayatımıza çoğunlukla güzel etkileri vardır. Bunlar hayatınıza getirilen sevgi, aşk ve keyiftir ama siz hayatınızın ilk önceliğine ilişki içerisinde olduğunuz kişiyi koyduğunuzda bunların hepsi anlamsızdır. Hayatınız sizin olmalı ve hep sizin kalmalıdır.

Ama bunlardan en en önemlisi de hayattaki önceliklerinizi dengede tutmaktır. Birine fazla değer vermek diğerini kaybetmenize neden olur. Eflatun’un da dediği gibi para kazanmak için sağlığınızı yitirmeyin, yarınınızdan endişelenirken bugünü unutmayın, çünkü sonuçta bugünü ve yarını yaşayamadan ölürsünüz.

 

Bu konuyla ilgili çok beğendiğim yazılar:

 

Kaynakça:

 

(Visited 695 times, 1 visits today)