HAYIR DİYEREK KAZANIYORUM

Yaşadığımız toplumda “Hayır” demenin “Evet” demek kadar normal karşılanmadığını artık hepimiz biliyoruz.

Sosyal yaşantımızda, bize diretilen bir şeyi hayır diyerek reddediyorsak, çokta iyi karşılanmıyoruz. Hayır cevabını alan kişilere karşı bizler kötü, onlara değer vermeyen, düşüncesiz kaba insanlarız.

Oysaki hayır demek bazen insanın kendine saygı duymasıdır. İstemiyorsak bizi üzecekse ya da vaktimiz yoksa, o “Evet” bizi zora sokacaksa neden kabul edelim ki neden hayır diyemeyelim. Neden başkası mutlu olacak diye kendimizi mutsuz edelim, neden başkasının işi görülsün diye kendi işimiz yarım kalsın. Ne yani başkası değerli de ben değil miyim?

Tabii ki başkasına yardım etmek çok değerli. Ama senin de bir hayatın, istediklerin, işlerin olduğunu unutmadan kendi duygularını, işlerini ertelemeden.

Hayır demek bizi kötü biri yapmaz. Zaten hayır dediğimizde bizi kötü algılayan insanları hayatımızda tutmanın ne anlamı var ki? Onlara her zaman istedikleri cevabı verip, kendi hayatımızı hiçe sayarak her istediklerini yapıp tepemize çıkarmak ve gereksiz hadsizleşmelerine yol açmaktan başka ne işe yarar?

İnsanlar karşıdakinden bir şey istediğinde ve olumsuz cevap aldığında, bunun normal olduğunu ve o kişinin de bir hayatı olduğunu her daim onun emrinde gibi hazır beklemediklerini, müsait olamadığı zamanlar hayır diyebileceklerini anlayacak duyarlılıkta olmalılar.

Hayır demek kişinin tercihidir, hayata, insanlara, olaylara karşı seçimidir. Ve hayır demek her zaman kaybettirmez aksine çoğu zaman kazandırır. Bunu bir örnekle somutlaştıralım. Örneğin ebeveynler çocuklarına hayır demenin evet demek kadar normal olduğunu öğretirse sosyal hayata atıldıklarında çocuğa dokunmak ya da başka kötü şeyler yapmak isteyen şahıslara karşı kendilerini koruma güdüleri gelişir. Yani hayır demek bize çoğu zaman kazanç sağlar.

Üstelik her hayır diyemediğinizde hayatınızdaki insanların istekleri ukalaca artacak ve sizi kullanmaya başlayacaklar. Bu da sizin hayatınızı tahmininizden daha çok çıkmaza sokacak. Üstelik kurduğunuz hiçbir ilişki sağlıklı olmayacak.

Bu hayat sizin, onlar kadar siz de değerlisiniz, ve hayatınızı zora sokacak hiçbir şeye evet demeyin. Zorlanıp keşke demek yerine önce “Bunu yapabilir miyim?” diye düşünüp sonra cevap verin.

Evet insanlara yaptığım yardım ve desteklerden gurur duyuyorum. Ama yaptıklarım kadar, kendi hayatımı hiçe saymayıp yapmadıklarımdan da gurur duyuyorum.

Başkaları mutlu olsun diye her şeye evet diyerek kendinizi saygısızlaştırmayın. Öz güveni olmayan insanlar bunu yapar. Kendinize öz saygınız olsun ve gereken her konuda hayır deyin. Hayır deyin ki hayatınız değerli olarak tamamlansın.

 

(Visited 9.223.372.036.854.775.808 times, 1 visits today)