HAYVAN BAKIMI

Hepimiz hayvanları çok severiz, çoğumuz içinse en iyi arkadaşlarımız olmuşlardır. Evde hayvan beslemek denilince akla ilk önce kedi ve köpek geliyor. Genelde insanlara göre bu hayvanlar dış ortamda beslenmeli kimisine göre de evde beslenmesi daha uygun olur. Aslında sadece kedi ve köpek olarak düşünmemeliyiz. Mesela; akvaryum balıkları, su kaplumbağaları, kuşların birçoğu ve birkaç hayvan daha evde beslenmek için çok uygundur. Bu saydıklarımın bakımı kedi ve köpeğe göre daha kolay ve az zaman harcamasını gerektirir.

Ben, kedi ve köpeğin arasında bir seçim yapmak gerekirse kediyi seçerim. Kedileri gezdirmeye ve tuvalet için dışarıya çıkarmaya fazlaca gerek yoktur. Köpeklerin ise gezdirilmesi ve tuvalet için dışarıya çıkarılması gereklidir. Evde sürekli duran biri değilseniz köpek bakımı oldukça zor bir durum yaratır.

Aslında ben hayvanların evde bakılmasını onların yaşam alanını sınırladığı için pek doğru bulmuyorum. Düşünsenize siz yaşam boyu bir evde tutulmak ister misiniz? Bu sizi ne kadar mutlu edebilir ki?

Hayvanlar çok cana yakın ve sevecen varlıklardır. Onların bir canlı olduğunu unutmamalı ve sırf kendimizi mutlu etmek için onlara esir hayatı yaşatmamalıyız.

(Visited 56 times, 1 visits today)