Hayvan Çiftliği

Merhabalar, bugün sizlere yeni okuduğum ve kesinlikle tavsiye edeceğim bir kitabı anlatacağım. Kitabımızın adı  HAYVAN ÇİFTLİĞİ’dir. Bu kitabı okumamı babam çok istedi. Ben de kitabın ismini görünce basit bir hikaye sanmıştım. Ama öyle olmadığını okumaya başlayınca anladım. Babam, kitabın bir dünya klasiği olduğunu söylemişti. Öncelikle şunu söylemeliyim ki, kitabın yazarı George ORWELL. Bu kişi ünlü bir romancıdır. Kitabı 1945 yılında yazmıştır. Kitap, 1954 yılında Türkçe diline çevrilmiştir.

Kitapta, bir çiftlikte yaşayan hayvanlar çok az yemek yemektedir ama çok çalışmaktadır. Çiftliğin sahibi hayvanlara çok kötü davranmaktadır. Bir gün hayvanlar bir araya gelirler ve çiftliğin sahibi Bay Jones’u çiftlikten kovarlar. Hayvanlar domuz olan Snowball ve Napoleon’un etrafında toplanırlar. Kendi kurallarını yani 7 emiri koyarlar. Buna göre, iki ayaklılar kötüdür ama dört ayaklılar iyidir. Hiçbir hayvan yatakta yatamaz, içki içemez ve ticaret yapamaz. Bütün hayvanlar eşittir.

Fakat, ilerleyen zamanlarda Snowball ve Napoleon arasında bir çatışma çıkar. Ardından, Napoleon’un büyüttüğü beş köpek Snowball’u çiftlikten kovar. Sonra, gücü eline alan Napoleon kendi kurallarını koyar ve diğer hayvanlar onun kurallarına uyar. Bir yaz günü yel değirmeni yapmaya başlarlar ve bu iş Kasım ayına kadar sürer. Boxer isimli at en fazla çalışan hayvan olmuştur. Fakat, bir kış günü aşırı rüzgar yüzünden yel değirmeni yıkılmıştır. Bütün hayvanlar bunun sorumlusunun Snowball olduğunu düşünmüştür. Ona çok kızıp öldürme planı yapmışlardır.

Napoleon o kadar güçlenmiştir ki diğer hayvanların lider olmasını engellemiştir. İnsanlarla ticaret yapmaya başlamıştır. Ama diğer hayvanlar eskiden olduğu gibi kötü şartlarda yaşamıştır.

Özetle, kitapta anlatılmak istenen şey, çiftlikte yaşayan hayvanlar, kendilerini ezip sömüren insanlara başkaldırıp yönetime gelerek daha eşitçi bir düzen oluşturmak istemişlerdir. Ancak, insanlar gidince bu sefer Napoleon gücü eline almıştır. Hayvanlar kötü şartlarda yaşamaya devam etmiştir.

Kitabın beni etkileyen tarafı, hayvanların Bay Jones ve arkadaşlarıyla mücadele etmeleriydi. Ama, kendi içlerinden biri olan Napoleon, tıpkı diğer insanlar gibi davranmaya başlayınca çok üzüldüm. Herkese bu kitabı mutlaka okumasını öneriyorum.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

(Visited 5 times, 1 visits today)