Hayvan Deneyleri

İnsanlık, teknoloji alanında o kadar çok gelişti ki artık diğer gezegenlerin fotoğraflarını çekebiliyor, farkındalığa sahip olan robotlar üretebiliyor, güneşten aldığı enerjiyle çalışabilen uçaklar üretebiliyoruz. Fakat teknoloji her ne kadar gelişirse gelişsin insanlar için üretilen kozmetik ya da kişisel bakım ürünleri gibi pek çok ürün hayvanlar üzerinde deneniyor ve bu konuda bir şeyler yapmaya, karşı gelmeye veya alternatif yollar bulmaya çalışan kişi sayısı malesef azınlıkta.

Çoğumuzun sıklıkla kullandığı kozmetik ve kişisel bakım ürünlerinin arkasında yatan korkunç ve acı verici bir deney süreci var. Her yıl ürünler, şirketler tarafından yüzlerce hayvan üzerinde denenmektedir. Üstelik bu deneylerin gerekçesi ise ürünin insanlar için uygun olup olmadığını test etmektir. Testler çoğunlukla ürünün cilt ve gözde tahriş yaratmadığından emin olmak için yapılır ve deneyin kurbanı genellikle tavşandır. Deney süreci hiçbirimizin tahmin edemeyeceği kadar acı vericidir ve içinde bir o kadar da vicdansızlık barındırır. Hayvanlara testin ardından verilecek bir ağrı kesici bile çok görülmektedir. Bunun yanında ürünün sırf hamile insanlara zararlı olup olmadığını görebilmek için hamile hayvanlar kullanılır. Bu testlerin büyük bir çoğunluğu canice olduğu kadar gereksiz ve işe yaramazdır. Çünkü genellikle hayvanlardan elde edilen bilgiler insanlar için geçerli değildir. Her yıl en az 115 milyon hayvan deneye maruz kalmaktadır. Bu hayvanlar ağır psikolojik şartlar altında ya deney esnasında ya da hapsedildikleri kafeste ortalama iki ya da üç hafta içerisinde ölürler.

İnsanlık dışı olan bu hayvan deneylerinin alternatifi vardır. Kozmetik firmalarının hala bu deneylere devam etmelerinin sebebi bu yolun daha az maliyetli olmasıdır. Bunun yanında bu tarz deneyleri yapmayan dünya çapında bazı markalar da mevcuttur. Durum böyleyken sırf kişisel bakım ya da güzel gözükme adı altında bu katliamın bir parçası olmak kesinlikle kabul edilemezdir. Sizin alabileceğiniz ya da kullanabileceğiniz hiçbir ürün bir tavşanın, bir farenin ya da bir maymunun hayatından daha değerli olamaz, olmamalıdır. Bizim keyiflerimiz için onların acı çekmesine göz yummak insanlığın sonunu getirecektir. Bu nedenle bu konuda bütün insanların bilinçlendirilmesi gerekmektedir. Bu konu üzerinde markalar üçe ayrılmaktadar. Eğer içeriği vegansa beyaz, marka deney yapmıyor fakat tedarikçisi yapıyorsa gri, deney yaptığını açık bir şekilde ifade ediyorsa siyah olarak adlandırılmaktadır. Ürünün hayvanlar üzerinde test edip edilmediğini anlamak ise oldukça kolaydır. Eğer üzerinde “not tested on animals” yazılı ise ve bir tavşan simgesi varsa ürün beyaz içeriklidir.

 

Unutmamalıyız ki bilinçli ya da bilinçsizce aldığımız hayvanlar üzerinde test edilmiş her ürünle birlikte bu acımasız, kan donduran deneyleri ve bu deneylere olanak sağlayan markaları desteklemiş oluyoruz. Kullandığımız her ürün tüzlerce masum ve sabunmasız hayvana işkence esilmesine ve hayvanların canına mal oluyor.

(Visited 191 times, 1 visits today)