”Hayvan Hakları Kanunu”

Merhaba ,bugün sizinle beraber hayvanları koruma kanunu ”Hayvan Hakları Kanunu’ ‘olacak,  artık hayvanlarında insanlar gibi hakları olacak ve hayvan  neslini yok etme, öldürme,  gibi her türlü kötü muamele, hayvanların dövüştürülmesi suçları TCK kapsamında cezalandırılabilecek. Bende bugün sizlerle beraber yeni Hayvan Hakları Kanunu eğer kabul edilirse “Hayvanları Koruma Kanunu” bu kanunları belirleyenlerin arasında olsam hangi maddeleri ekleyip hangilerini çıkartırım.

İlk olarak 1.maddeyi önemli bir madde ve bu yüzden maddenin kalması gerekli. Madde 1- Bu Kanunun amacı; hayvanların rahat yaşamlarını ve hayvanlara iyi ve uygun muamele edilmesini temin etmek, hayvanların acı, ıstırap ve eziyet çekmelerine karşı en iyi şekilde korunmalarını, her türlü mağduriyetlerinin önlenmesini sağlamaktır. İkinci  olarak kalmasını isteyeceğim madde 5. madde çünkü bu madde evcil hayvan sahiplerini ilgilendiriyor  ve  hayvan sahibi olan ve olmak isteyen herkesi yakından ilgilendiren bir madde. Madde 5- Bir hayvanı, bakımının gerektirdiği yaygın eğitim programına katılarak sahiplenen veya ona bakan kişi, hayvanı barındırmak, hayvanın türüne ve üreme yöntemine uygun olan etolojik ihtiyaçlarını temin etmek, sağlığına dikkat etmek, insan, hayvan ve çevre sağlığı açısından gerekli tüm önlemleri almakla yükümlüdür.

Hayvan haklarını korumak için  çok önemli maddeler var elbette fakat üstte bahsettiğim iki madde bu kanunun olmazsa olmazı bence. Bende beşinci maddeye eklemek istediğim düşüncelerim var. İlk olarak ”bir hayvanın  sahibi tarafından eğer bakımı yapılmaz ise para cezası uygulanmalı ve bu durum devam ederse evcil hayvanı elinden alınmalı. İkincisi ise Ev ve süs hayvanlarını on sekiz yaşından küçüklere satmak yasak olmalı ve çocuklar hayvanlarının bakımına ailesi desteklemeli.

Yeri geldiğinde arkadaşımız, yeri geldiğinde can dostumuz olan hayvanların haklarını kendi haklarımız gibi korumalı ve savunmalıyız. Onlar adına konuşmalıyız ve hayvanlarla ilgili her türlü mücadeleyi desteklemeliyiz.

 

Kaynakça:www.haytap.org

(Visited 73 times, 1 visits today)