Hayvan Hakları Yasası

Bazı insanlar öyle düşünmese de insanlar gibi hayvanların da hakları olduğunu ve bu haklara uyulmasını belirten bir yasaya ihtiyacı var. Fakat tabii ki bu yasanın maddelerini çiğneyen herhangi bir insan için ceza uygulanması gerekir.

Yasaya gelecek olursak bence ilk maddesi kesinlikle “Hiçbir hayvanın canı bir insan tarafından kasten alınamaz alınması durumunda da belirli bir yıl hapis cezasına çarptırılacaktır” gibi bir şey olmalı. Çünkü biliyorsunuz ki ülkemizdeki sorunların başında kadın cinayetlerinden sonra hayvan cinayetleri geliyor. Çoğu insan da belli bir miktar vererek konuyu kapattırıyor. Bunun bir şekilde önüne geçilmesi lazım.Ayrıca bu yasa avcılığı da içermeli. İnsanoğlu bu durumu normal karşılasa da açlıktan ölme sınırına gelmedikçe ve yiyecek hayvandan başka bir şey olmadığı zamanlar dışında hayvan avlamak pek normal ve hoşgörü ile karşılanabilecek bir durum değil.Bu maddeyi genelleyecek olursak bir nevi insan hakları yasasında olduğu gibi “Her hayvan yaşama hakkına sahiptir!” Diğer maddeye gelecek olursak insanların beslemek amacıyla aldıkları hayvanları bir süre sonra hevesleri geçince sanki o hayvan bir canlı değilmiş gibi sokağa atmasıyla alakalı olmalı. O hayvanları eve alıştırdıktan sonra yavaş yavaş sahipleri olmadan kendi başlarının çaresine bakamayacak hale geldiklerini bildikleri halde hala sokağa atmaya devam edebilen insanlar var. Vicdan yoksulluğundan başka bir şey değil!!!! Bir diğeri:hayvan ticareti.Yani hayvanları sahiplendirmeyi değil onları satarak bir can üstünden para kazanmak. Peki size soru: İnsan ticareti yapan insanlar toplumda bu kadar hor görülüp bir sürü cezaya maruz kalıyorsa hayvanları satan insanlar neden böyle bir şeye maruz kalmıyor? Pek adil gibi gelmiyor bana. Düşünsenize evde bir hayvanınız varsa ve onu barınaktan değil de petshop tarzı bir yerden aldıysanız o yanınızdaki küçük şeyin parasal bir değeri var. Vicdanınız sızlamıyor mu? Başka bir maddeye geçecek olursak bu madde barınaklarla ilgili olmalı.  Sahipsiz hayvanların her biri en iyi ve temiz bir şekilde bakılmalı. Hiç gidip gördünüz mü bilmem ama barınakta olmalarına rağmen sanki sokakta kalmış gibi pis ve sevgiye muhtaç onlarca hayvan var ki. Belediye tarafından Türkiye genelinde hatta dünya genelinde her bir barınağın özen ve titizlikle kontrol edilmesi gerekiyor. Temel maddelerin sonu olarak sirklerin yani hayvanlara eziyet çektirerek insanları eğlendirme amaçlı tüm etkinliklerin yasaklanması konulmalı. Oradaki hayvanları birkaç saatlik eğlence için günlerce aç ve susuz bırakmak gerçekten insanların ne kadar düşüncesiz olduğunu gösteriyor ve kesinlikle yasaklanmalı.

Aslında yasada olması gereken tüm maddeler hayvanların aşağılanmadan,küçümsenmeden,onların da bir canlı olduğunu unutturmadan onların rahatça yaşamasını sağlamak için. Ancak bu maddelere uymayan insanları gerçekten sarsacak cezalar uygulanmalı çünkü insanlar maalesef ki işin ucu onlara deymedikçe kendinden başka hiç bir şeyi gözleri görmüyor.

 

 

(Visited 26 times, 1 visits today)