HAYVAN HAPİSHANELERİ

Sürekli tartışılan bir konu : Hayvanat bahçeleri kapatılmalı mı? Benim şahsi fikrimi soracak olursanız kesinlikle evet derim. Ancak tüm insanlar aynı fikirde değiller. Bazı insanlar hayvanat bahçelerinin yaşatılmasını savunuyorlar. Şimdi bu fikir ayrılıklarının nedenlerine bakalım . Acaba kim neden yaşatılmasını istiyor ya da istemiyor?
Öncelikle yaşatılmasını isteyen gruptan başlayalım. Bu insanlar neden yaşatılsın istiyorlar:
. Hayvanların yaşam alanları insanlar sayesinde git gide daralıyor. Biz onların yaşam alanlarını kısıtlarken aynı zamanda avlanmalar ile de nesillerinin tükenmesine de rol oynuyoruz. Ancak hayvanat bahçelerinde onlara yemek ve yaşam alanı sunuluyor. Bu yaşama alanları çok kısıtlı ancak biz kafeslerin içindeyken hayvanlara zarar veremiyoruz. Böylece türler biraz da olsa korunmuş oluyor.
Doğal yaşam alanlarında göremedikleri bazı hayvanları hayvanat bahçeleri sayesinde görüp o hayvanlar hakkında bilgi sahibi olabiliyorlar.

Hayvanat bahçelerinin kapatılmasını savunanlar ise:
Hayvanların yaşam alanları çok sınırlı ve rahatça hareket edemiyorlar.
Hayvanat bahçelerine kapatılan hayvanlar normale göre daha az yaşamaktadırlar.
Pek çok hayvan garip şekiller almakta ve ya hastalanmaktadır.
Hayvanlara insanlar onları güzel görsünler diye kötü muamele yapmaktadırlar.
Hayvanlara sakin kalsınlar diye pek çok uyuşturucu verilmektedir. Ve daha pek çok sebep…
” Tabii iş sadece hayvanat bahçeleri ile de sınırlı değil. Sirkler, aqua parklar, pet shoplar, hatta evler hayvanların tutsak edildiği ve kötü muamele gördüğü yerlerdir.! ”

(Visited 250 times, 1 visits today)