Hayvan Hapishanesi

Hayvanat bahçeleri hayvanları korumak için mi yapılmıştır yoksa hayvanları sergilemek için mi? Bir sürü insan hayvanat bahçelerinin kapatılması için toplantılar veriyor sizce yaptıkları şeyler doğru mu? Sizin hayvanat bahçelerini kapatma şansınız olsaydı ne yapardınız?

Hayvanlar doğal ortamlarından alınarak, insanların görmesi için küçük bir kafese konularak sergilenmesi hiç bir hayvanın hoşuna gitmiyor olsa gerek. Biz bile evde çok uzun süre durduğumuzda dışarı çıkıp, nefes almak isteriz hayvanat bahçesindeki hayvanların böyle bir şansı yok hep oldukları kafeste kalmak zorundalar. İnsanların onlara verdiği yemeği yemek zorundalar, oraya gezmeye gelen insanların hayvanlara fotoğraf çekilişini izlemek zorundalar bu yüzden belki insanlar hayvanat bahçelerinin kapatılmasını istiyordur

Bir kaç ay önce “North Carolina” hayvanat bahçesine gittik. Bu hayvanat bahçesi dünyadaki en büyük yürüne bilen hayvanat bahçesidir. Buradaki hayvanlar kafeste veya sıkışık bir alandan durmazlar durdukları alan çok büyük ,geniş ve istedikleri yiyeceği bulabilecekleri bir alandır. Diğer hayvanat bahçelerine göre hayvanlar daha serbest olsalar bile gerçek doğal ortamları kadar rahat olabileceklerini zannetmiyorum. Ben de bir çok insan gibi hayvanat bahçelerinin kapatılmasını istiyorum hayvanların daha rahat dolaşmalarını ,daha özgür olmalarını istiyorum.

Bu kadar olumsuz yönünden bahsettikten sonra biraz da olumlu yönlerinden bahsetmemiz gerekir. Hayvanat bahçeleri yaralı hayvanların tedavi edilmesine destek sağlıyor. Yaralı hayvanlar iyileşene kadar onlara bakıyor hatta yaraları tam iyileşene kadar onları gerçek hapitatlarına benzer alanlarda tutup sonra doğal ortamlarına salıyorlar. Eğer yaralı hayvanlara yardım etmeyip yaralı halde doğaya salsalar, yaralı hayvanlar çok yüksek olasılıkla başka hayvanların zararına uğrar veya yemek bulamayıp açılıktan ölürler.

Ben hayvanat bahçelerinin yaralı olmayan hayvanlar için bir hapis gibi görüyorum bu yaralı hayvanlar için değişir. Bence insanlar yeni hayvanlar görmek istiyorlarsa hayvanat bahçeleri sadece yaralı ve bakıma muhtaç hayvanları göstermeleri daha uygun olacaktır. İyileşen hayvanları doğaya geri salmaları ve yerine yaralı hayvanları getirim tedavi etmeleri hayvanları sağlığı için olumlu olacaktır.

Bence hayvanat bahçeleri ,insanları yeni hayvanları görmesi açısından olumlu olsa da bu hayvanlar için aynı şekilde işlemiyor. Hayvanlar orda kafeslerde esir gibi duruyor insanlarsa onları izliyor hatta bazen bir şeyler fırlatıyor bu hayvanlar için de pek hoş olmasa gerek. Ben hayvanat bahçelerinin kapatılmasından çok sadece yaralı ve yardıma muhtaç hayvanları sergilenmesine destek veriyorum ve tabi ki bu hayvanlara verilecek alanında onlara yeterli derecede büyük olmasını istiyorum.  Bunun yanında oradaki hayvanların doğal ortamlarında birlikte yaşadıkları hayvanlarla da aynı ortamda olmaları gerek aksi taktirde bu hayvanlar hayvanat bahçesine alışacak ve doğal ortama salındıklarında  kendilerini koruyamayacaklardır. Benim düşüncelerim bu kadardı okuduğunuz için teşekkür ederim.

 

(Visited 288 times, 1 visits today)