Hayvan Sevmek mi, Hayvan Seçmek mi?

Hayvan sevmek mi, hayvan seçmek mi?

Sizce o petshoplarda bayılarak sevdiğiniz hayvanlar, gerçekten mutlular mı? Gün içinde onlara ilgi gösteren insanlar gittikten sonra, geceleri nasıl şartlar altında geçiriyorlar? Kapalı kaldıkları küçük odacıklara yaklaştığımızdaki heyecanları sevinçten mi sizce? Peki biz insanlar, hayvanları satarak para dışında ne elde ediyoruz?

Petshoplara genellikle yurt dışından getirilen hayvanlar, candan mala dönüşecekleri o lüks mü lüks petshoplara varana kadar zorlu yolculuklar geçiriyorlar. Uçakların içinde saatlerce tuvaletlerini bulundukları kutuların içine yapıyorlar ve tabii ki temizleyen olmuyor. Ayrıca durdukları kutulara bir tanesi zor sığarken, birden fazla hayvan yerleştiriliyor. Bırakın kutuya konmayı, bavulların ve poşetlerin içinde, ses çıkartmasınlar diye bayıltılmış bir şekilde bulundukları da oluyor. Çoğu hastalanıyor ve ölüyor.  Peki biz neden bu hayvanları alıyoruz?

Petshoplara vardıklarında o küçük kafeslere yerleştiriyorlar. O kafeslerde hem tuvaletlerini yapıyorlar hem yemeklerini yiyorlar hem de uyuyorlar. Ayrıca enerjik görünmeleri için aşı yapan bir sürü petshop mevcut.

Dört taraflarını çeviren o kafeslere yaklaşan her insana umut bağlıyorlar, onlara her sevgi gösterenlerin pet shoptan gidişlerini mutsuzlukla izliyorlar. Buna kalbimiz nasıl el veriyor?

Bu hayvan mağazalarından satın alınan hayvanların eve geldikten sonra yaşama ihtimali de gayet düşüyor. Çoğu anne sütünden erken kesiliyor ve bu durum hayvanların çoğunda ruhsal ve fiziksel bazı rahatsızlıklara yol açabiliyor. Ayrıca petshoplarda gerekli sürede gelişimini tamamlayamayan, hatta yaşadıkları sıkıntılardan dolayı uzun süre hareket edemeyen hayvanlar, satılamazlarsa sokağa atılıyorlar ya da öldürülüyorlar.

Az bir bütçeyle ve biraz eğitimle herkes petshop açıp bundan büyük paralar kazanabilir. Açılan dükkanların denetiminin ilgili belediye kurumları tarafından yapılması gerekir. Gerçekten denetim yapılsa, kurallara ve gereken hijyene uymayan birçok petshop zaten kapatılır. Satın almak yerine şikayet etmeyi deneseniz, daha çok hayvan canı kurtarırsınız. Ancak denetimin zaten yapıldığı ya da ellerinde personel bulunmadığı gibi birçok bahaneyle karşı karşıya kalmanız mümkün.

İnsan satmak ne kadar yanlışsa, hayvan satıp almak da bir o kadar yanlış. Petshoptan aldığınız hayvanlara yardım ettiğinizi sanıyor olabilirsiniz ancak onlardan sonra gelen hayvanlara çektirdiğiniz acı çok büyük. Petshopların sahibi, hayvanların satıldığını ve bundan kar edildiğini anladığı zaman, işini devam ettirmek için hayvan getirmeye devam edecektir.

 

Bir canı parayla almak yerine, sahiplenmeyi deneyebilirsiniz. Sizin için daha karlı olacağından da emin olabilirsiniz. Satın almadan önce gidip barınaktaki hayvanların durumunu görmelisiniz. Çoğu barınağın maddi koşulları çok kötü. Ayrıca petshoptan satın alınıp birkaç hafta içinde sokağa atılan hayvanları da sahiplenebilirsiniz. Zaten gerçek bir hayvan severseniz, petshoplar hakkındaki fikriniz hızlıca değişecektir. Tabii hayvan sever değil de hayvan seçer kesimdenseniz, orası başka…

Kaynakça: onedio.com

(Visited 222 times, 1 visits today)