Hayvan Tacirleri

Yaşadığımız dünya birçok acımasız,vicdansız,hayvanlar üzerinden para kazanan insanlarla dolu. Bu insanlar, çiftliklerde özellikle tercih edilen tür kedi ve köpek yetiştirip pet shoplarda pazarlamaktalar.

Irkı bozulmasın diye kardeş hayvanların çiftleştirildigini üzülerek duymaktayız. Bu durum, çeşitli hastalıklara davetiye çıkarmaktadır. Hastalıklı cins kedi ve köpekler annelerinden hemen koparılıp pet shoplarda satışa sunuluyor. Hayvanların doğasına hiç de uygun olmayan bu ortam hayvanlar bu küçuk canlıların sağlığını olumsuz etkilemektedir. Satılana kadar küçücük bir kafesin içinde tutulan bu zavallı yavrulara bazen yemek bile verilmiyor. Hatta güzel tüylü cinslere kötü mamalar verilerek görüntüleri bozuluyor.

Onların hakkı toprağa rahatça basıp istedikleri gibi koşmaktır. Fakat hayvanları parayla satın almaya devam ettiğimiz sürece pet shop sahipleri daha da çoğalıcak ve hayvanlar esir olarak kalmaya devam edecek.

Örneğin british shorthair bir kedi genelde 2000-3000 tl ye satılır. Reklamı yapılırken de British Shorthairin uslu ve hiç tüy dökmediği söylenir. Fakat bu kediyi alanlar en küçük yaramazlığında hani bu usluydu diyip sokağa atar. Ya da kızgınlık döneminde tüy dökerse sinirlenip ona kötü davranır.

Aynı şey Sibirya kurdu için de geçerli. Yavrular Sibiryadan getiriliyor ve soğuģa alışkın olmasına rağmen ılıman bir iklimde ve aynı zamanda bir kafesin içinde tutuluyor. İnsanlar evine bu köpeği alıyor ve maalesef bu köpekler birkaç ay sonra ölüyor. 


Scottish fold ise yine bu kötü sisteme kurban giden bir cins. Kırma bir cins olan Scottish Fold, kedilerin kırık kulaklı olmasına neden oluyor. Fakat kulaklarının kırık olmasından dolayı Scottish Fold cinsi kedilerin canının yandığını ve bu yüzden uslu oldukları iddia ediliyor. Fakat ne kadar bu cinsi almaya devam edersek canı yanan hayvan sayısı da bir o kadar artacaktır.

Bunun gibi vahşilikleri önlemek için yapılacak birçok önlem var. Örneğin bu işin ülke çapında yasak olması ve cezanın hapis cezası olması. Bunu yapanların tespit edilmesi gerekir. Fakat böyle hassas bir iş için zabıtaların düzgün seçilmesi ve daha çok mesai yapması gerekir. Ayrıca her yere bununla ilgili poster asılması lazım. Herkesin sokaklara çıkıp bu vahşete ve eziyete bir tepki göstermesi lazım. Eger daha iyi bir doğa ve dünya istiyorsak hayvanlara sahip çıkalım.
Artık bilinçlenme zamanı
arkadaşlar! Hayvanlarımızı koruyalım. Bu dünyada yalnız değiliz onların masumiyetine ve güzel enerjisine çok ihtiyacımız var.

(Visited 147 times, 1 visits today)