Hayvanat Bahçeleri

Hayvanat bahçelerinin günümüzde yaşadığımız yerlerde sayısı iyice arttırılmış bununla birlikte farklı hayvan çeşitleri de ilgimizi çekmek üzerine hayvanat bahçelerine getirilmiştir. İçinde hayvanlarla birlikte bir sürü yiyecek-içecek yerleriyle dolu olup hediyelik eşya mağazalarının olduğu bu alan uzun yıllardır gidilen bir yerdir. Genellikle insanların hafta sonu boş vakitlerini değerlendirmek üzere gelip ve yediden yetmişe herkese uygun olan bu ortamın olumlu ve olumsuz yönleri nelerdir?

 

 Hayvanat bahçelerinin olumlu yanlarından söz etmek gerekirse bunun başında çok ender gördüğümüz veya sadece televizyonda belgesel kanallarında vahşi yani evcil olmayan hayvanları görebilme imkanına sahip olmamız. Bazen televizyonda gördüğümüz bir hayvan bizim ilgimizi çekip merakımızı uyandırabilir. Çoğu hayvanat bahçesi bu kısımda bizim merakımızı giderip bu hayvanı daha yakından ve canlı bir şekilde görmemizi sağlıyor. Bunun çocuğu olan aileler için de olumlu bir tarafı var. Çocuklar için yapılabilecek farklı gezilecek yerlerin başında hayvanat bahçeleri geliyor. Çocuklar hayvanat bahçesine geldiğinde ilgilerini çekebilecek birçok hayvanla tanışırlar. Bana göre bir diğer önemli özellik ise hayvanat bahçesine gittiğimizde çok fazla hayvanla ilgili değişik bilgiler alabilmemiz ve bu bilgilerin bizim genel kültürümüzün bir parçası olması. Gittiğimizde belki yeni yeni hayvanlar görüp onların yaşadığı iklim, yedikleri yiyecek, ortalama yaşama süreleri ve ilgimizi çekebilecek çokça bilgiye sahip olabiliriz. Ayrıca bazı hayvanat bahçelerinin veteriner hizmetleriyle bazı hayvan türlerinin kurtarıldığı söyleniyor.

Hayvanat bahçelerinin olumsuz tarafları ise orada kalan hayvanların özgür olamaması ve yaşadıkları ortam yüzünden bazı sağlık problemi yaşama ihtimallerinin olmasıdır. Hayvanat bahçelerinde kalan hayvanların kaldıkları kafesin normal yaşama alanlarına kıyasla çok küçük olması onların özgürlüğünü kısıtlar. Ayrıca bu küçük alanda avlanma gibi içgüdüsel faaliyetlerini yapamamaları da onları iyi yönde etkilemez. Hayvanat bahçelerinde  hayvanlara kötü davranılmaktadır. Bazen mali imkansızlıklardan dolayı öldürülen hayvanlar bazen de aç bırakılıp cezalandırılıyor. Yapılan bazı araştırmalara göre ise hayvanat bahçelerinde kalan hayvanların özgür olanlara göre yaşama sürelerinin daha az olduğu gözlemleniyor. Bazı haberlerde gördüğümüz örneklerde ise yavru iken alınmış hayvanlar başta ziyaretçilerin ilgisini çekse de büyüdükçe şirinliğini, ilgisini kaybeden hayvanlar hayvanat bahçeleri tarafında satılmaları üzerine birde satıldıkları kişilerden işkence görüyorlar.

Sonuç olarak hayvanat bahçelerinin bize bazı faydası veya eğlencesi olsa da orada hayvanlara yapılan kötü olumsuzları kapatamaz. Bu yüzden bence hayvanat bahçelerine gidip katkı yapmak doğal sistem için iyi değildir. Hayvanlar doğal ortamında yaşamalı ve orada korunmalıdır.

 

(Visited 286 times, 1 visits today)