Hayvanat Bahçeleri

İnsanların hayvan sevigileri tabii ki de olumlu bir şey ve çoğunluğun hayvanat bahçelerini tercih etme sebeplerinden biri de bu. İnsanların yeni hayvan türlerini görmek, hayvanlarla zaman geçirmek, açık havada oturmak, piknik yapmak ve çocuklarıyla zaman geçirmek için ideal olan hayvanat bahçeleri benim fikrimce o tatlı diyip sevdiğimiz ve bazılarının bize insanlardan bile daha iyi davrandığı hayvanlar açısından hapisten başka bir yer değil.

Kendinizi ömrünüz boyunca sayılı metrekarelerdeki alanlarda düşünün ve burdan çıkmak için yapabileceğiniz hiçbir şey yok. Durum hayvanlar için de aynı, doğal ortamları olan ormanlar, çöller ve denizlerden alınıp bazıları doğduğu gibi bazıları ise orta yaşlarından itibren doğal tabiatlarından mahrum bırakılıp yapay yerlere gönderiliyor. İnsanlar olarak özgürlüğümüze düşkün olmasına düşkünüz fakat dürüst olmak gerekirse çoğumuzun derdi doğal olarak kendisi. Empati yapıp bu suçsuz hayvanları düşünseydik bence hayvanat bahçeleri diye bir şeyin olması pek mümkün değildi.

Yukarıda saydığım olumsuzluklardan sonra hayvanat bahçelerinin olumlu yönlerini de tabii ki göz arda etmemek gerekir. Hayvanat bahçeleri insanlara ilgileri olduğu hayvanları yakından tanıma ve davranışları, görünüşleri ve türleri gibi şeyleri internete kıyasla biraz daha detaylı inceleme imkanı tanır. Bu da sadece duydukları ile  yetinmemesi ve hayvan türleri hakkında daha çok şey öğrenmesine yol açar. Bundan başka yaşadığımız yerlerdeki yeterli olmayan yeşillik ve doğallığı çok az da olsun unutmamızı ve ailemizi alıp özgürce gezebileceğimiz bir ortam sağlar. Ama bence bu olumlu yönler olumsuzlukların üzerini örtmek için yeterli değildir. Sonuçta bizim keyfimizi hayvanlar çekmek ve bu tür dar alanlarda hayatını geçirmek zorunda değil. Bizim gibi onlarında canı, yaşama ve özgürce gezmip tozmak için özgürlüğü var.

Peki hiç mi hayvanat bahçesi yapılmasın? Bence mümkün olduğunca yapılmamalı ve eğer yapılacaksa ancak uygun şartlar yerine getirilirse yapılmalıdır. Eğer her hayvan için gerekli alanlar verilip, yemeği aksatılmadan ve aç bırakılmayacak şekilde hayvanlar beslenip, bulundukları alan düzenli olarak temizlenirse yapılmalıdır. Bu şartları hayata geçirmek tabii ki de oldukça zor bir iş, bu yüzden ayrıca önüne gelen insan hayvanat bahçesi açmamalıdır.

Bana göre en affedilebilen hayvanat bahçeleri insanların hasta, nesli tükenmekte olan veya yardıma ihtiyacı olan hayvanları tedavi etmek için açtıkları ve bu hayvanları sergiledikleri hayvanat bahçeleridir. Mesela Muğla’da gittiğim bir yerde kabuğu kırılan, balıklar tarafından yaralanmış, oltalara takılıp zarar görmüş, kıyıya beklenmedik şekilde vuran ve nadir bulunan caretta carettalar hem bakılıyor hem de merak eden insanlara sergileniyor. Bu şey bana göre direk ortamından alınıp bir kaba tıkıldıktan sonra sergilenmesinden daha iyi bir durum. Ya da bunun dışında Çin’de bulunan nesli tükenen padalar için bakım yerleri de örnek verilerbilmekte.

Sonuç olarak hayvanları oyuncak olarak kullanmamalıyız ve eziyet çektirmemeliyiz, seviyoruz diye ufacık alanlarda sergilenmeleri affedilecek bir durum değildir. Hayvanlar korunacaksa doğal ortamlarında korunmalıdır ve hayvanat bahçesi yapılacaksa bütün şartlar göz önünden geçirilerek tam planlı bir şekilde yapılmalıdır. Unutmayın sizin canınız cansa, özgürlüğünüz özgürlükse aynı şey o hiç bir günahı olmayan varlıklar için de geçerlidir. Bu dünya bir tek bizim değildir ve her hayat değerlidir.

Kapak resmi kaynak: https://www.klook.com/activity/140-singapore-zoo-breakfast-singapore/

(Visited 126 times, 1 visits today)