Hayvanat Bahçeleri Hakkında

Hayvanat Bahçeleri hayvanları görebilmemiz, daha detaylı inceleyebilmemiz açısından zengin bir yerdir. Birçok hayvanı barındırarak küçüklerin de ilgisini çekiyor. Ama hep onları dışarıdan izliyoruz. Bir kez de içeriden, o kafeslerin içinden izlemeye çalışalım.

Kafesin içinde olan gezimize başlamadan önce dışarıda olan gezimizle başlayalım. Birçok bölgedeki hayvanları görebileceğimiz bir yer. Mesela Antartika’daki hayvanlardan tropikal yerlerde yaşayan hayvanlara kadar her şeye rastlayabiliriz. Hayvanlar görebilmemiz için gerçekten büyüleyici bir yer. Küçükken hayvanları merak ettiğimizde gitmek istediğimiz ve ailemizin bizi götürdüğü yer de tabii ki hayvanat bahçeleri. Hayvanları incelediğimiz, bazen yemekler verdiğimiz ama genel olarak eve giderken çok güzel bir gündü dediğimiz zamanlar geçiriyoruz.

 

Ama işler her zaman göründüğü gibi olmuyor. Gezimizin kafeslerin içindeki kısmına geldik. Size okuduğum bir kitaptan örnek vermek istiyorum. Hatta filmini de birçoğumuz izlemişizdir. Maymunlar Gezegeni. Bu kitapta ana karakterimiz ve arkadaşları farklı bir gezegene gidiyorlar. Ama bu gezegende maymunlar, insanlardan daha gelişmiş. Yani işler tam tersine dönmüş. İnsanlar hayvanları alıp araştırma yapmıyorlar üzerlerinde veya onları hayvanat bahçelerine koymuyorlar. Maymunlar yapıyor bunları. İnsanları deneylerinde kullanıyor, hayvanat bahçelerine koyuyorlar. Açıkçası bu kitaptan sonra daha çok gözüm açıldı. Çünkü bize normal gelen şeylerin tam tersi bir duruma dönüştüğünü çok iyi anlatmış yazar. Adam, maymunlarla aynı zeka seviyesine sahip olmasına rağmen bir kafese konularak sanki bir hayvanmış gibi muamele gördükten sonra kafayı yemeye ve gerçek anlamda zekasını kullanmamaya başlıyor. Daha sonradan ise hayvanat bahçesinde duvarların arkasında arkadaşının yemek yemek içi insanlara yalvardığını görüyor. Orada gerçekten duvarların arkasında insanların olabileceğini düşündüm ve hayvanların da aslında neler düşünebileceğini anladım.

Bana kalırsa hayvanları kendi tabiatlarından koparmamalıyız. Sonuçta hayvanat bahçelerinde mutlu olmayabilirler ve onlara karşı böyle yerlerde nasıl davranıldığını da bilmiyoruz. Kendi doğalarında rahatça ve özgürce yaşayabilmeliler. Bizim kimsenin özgürlüğünü elinden alma gibi bir hakkımız yok. Elbette hayvanları görmek ve incelemek isteyecek kişiler olacak. Ama bu şekilde hayvanları kapatarak olmamalı bu.

İşin kısası en yakın zamanda Hayvanat Bahçelerinin varlığı azaltılmalı ve gerekirse tamamen kapatılmalı.

 

(Visited 73 times, 1 visits today)