Hayvanat Bahçeleri Kapatılmalı Mı?

Hayvanat bahçeleri özellikle küçük yaştaki çocuklar için hayvanların dünyasını keşfetmesi ve keyifli vakit geçirmek adına güzel mekanlardır. Evinizde canınız sıkıldıysa ve değişik bir aktivite yapmak istiyorsanız hayvanat bahçesine gidebilir, arkadaşlarınız ya da ailenizle keyifli bir gün geçirebilir televizyonda gördüğünüz hayvanları gerçek hayatta izleyebilirsiniz. Peki biz insanların muhtemelen unutacağı tonlarca güzel günlerinden biri olan o gün için hayvanlar bu eziyeti çekmek zorunda mı?

zoo ile ilgili görsel sonucu

Hayvanat bahçelerine giderek televizyonda, resimlerde gördüğünüz canlıları ve onların doğal hayatlarını keşfettiğinizi düşünebilirsiniz, fakat gördüğünüz şey aslında bir yalandan ibaret. Evet belki o canlılarını görüyosunuz fakat doğal hayatları onların bir parçası ve doğal ortamlarında olmadıkları sürece o canlıların bir parçası eksik kalıyor. Arkalarında doğal hayatlarını taklit eden resimlerle, kafeslerinde yaşadıkları yerlerdeki bir iki ot parçası ile ne siz onların doğal hayatını öğrenmiş oluyorsunuz ne de onlar doğal ortamlarındaymış gibi hissetmiş oluyorlar. Kafes demişken söyleyeyim evet işte yaptığımız şey bu hayvanları sanki onlar bir canlı değilmişçesine kafeslere tıkıyoruz. Sanki hayvanların duyguları yokmuş gibi, onlar da üzülemez, korkamaz ve  kapana kısılmış hissedemezmiş gibi onları geniş, ferah doğal ortamlarından alıp minicik kafeslere tıkıyor, canımızın istediği gibi hayatlarını kontrol ediyoruz.

Sadece hayvanat bahçeleri değil sirklerde hayvanat bahçeleri kadar kötü, hatta belki daha da kötü. Neden mi? Çünkü sirklerde hayvanları sanki bir objeymiş gibi oynatıyoruz. Üstelik bunu onlara zorla yaptırıyoruz. Bazen istediğimizi yaptırabilmek için ise canlarını yakıyoruz ve gelip bu şovu izleyerek eğleniyoruz.

Hayvanlar dünyasını canlı olarak keşfetmenin başka yolları da var. Örneğin Yeni Zelanda’da bulunan Orana Vahşi Yaşam Park’ı özellikle hayvanat bahçelerine kıyasla çok daha iyi bir seçenek. Orana Vahşi Yaşam Parkı’nda resimlerden anladığım kadarı ile hayvanlar geniş ormanlık alanlarda tutuluyor ve insanlar araçlarla yanlarından geçiyorlar veya uzaktan seyrediyorlar. Orana Vahşi Yaşam Parkı’nda çekilmiş popüler olan bir görselde insanlar arka tarafı bir kafes olan aracın içinde aslanların yanından geçiyorlar, yani bu parkta hayvanlar değil insanlar kafeste. Benim bakış açıma göre bu çok güzel bir şey sonuçta biz hayvanları görmek istiyorsak kendimiz bir şeylere katlanmalıyız onları minicik kafeslere tıkma hakkımız yok.

Kısacası hayvanları kafeslere tıkma, onların hayatlarını kontrol etme hakkımız yok. Sırf bizim geçireceğimiz güzel bir gün için hiçbir canlı bu eziyeti çekmek zorunda değil. Kendinize şu soruyu sorun. Hayvanlar bunu hakedecek ne yaptı? Açıkçası ben hayvanlara genel olarak böyle davranmamızın sebebinin onların savunmasız olması ve bizim onlara zarar verecek silahlar ve benzeri şeylerle, aynı zamanda bazı hayvanlardan fiziksel olarak daha üstün konumda olmamız olduğunu düşünüyorum ve başka mantıklı açıklama bulamıyorum.

 

(Visited 950 times, 1 visits today)