Hayvanat Bahçeleri Olmalı Mı?

Hayvanat bahçeleri toplumun hemen her kesiminin dikkatini çeker. Özellikle de çocukların. Muhtemelen hepimiz gitmişizdir hayvanat bahçesine. Peki sizce hayvanat bahçeleri olmalı mı?

Hayvanat bahçeleri çocukların, yetişkinlerin ve yaşlıların ilginç hayvan türlerini yakından gözlemlemesi için iyi bir mekandır. Hayvanların yaşam tarzlarını yakından incelemek ve tanımak için bize fayda sağlar. Fakat bazı hayvanat bahçelerinde hayvanlara işkence edilmektedir. Bu hayvanat bahçelerinin olumsuz yanını gösterir. Aynı zamanda hayvanları doğal yaşamlarından ayırıp demir kafeslerde tutmak hayvanat bahçelerinin kötü yanlarını gösterir. Peki, hayvanat bahçesi nasıl olmalı? Hayvanat bahçesi için aranan şartlar nelerdir?

Eğer bir hayvanat bahçesi olacaksa: düzgün, bakımlı,personellere sahip olan; hayvanların doğal yaşam ortamlarına tıpa tıp benzeyen, geniş bir yaşam alanı yapılmalı.

Yönetmelik gereğince, hayvan nakil araçlarının girip çıkacağı, ziyaretçi girişinden farklı kapılar bulundurulması gerekiyor. Ayrıca, yayaların gideceği yol güzergâhı üzerinde, gidilecek hayvan kafesleri ve diğer birimler tabelalarla belirtiliyor.

hayvanat bahçeleri yaşatılmalı mı ile ilgili görsel sonucu

hayvanat bahçeleri yaşatılmalı mı ile ilgili görsel sonucu

 

(Visited 194 times, 1 visits today)