HAYVANAT BAHÇESİ YAŞATILMALI MI ?

Hayvanat bahçelerinde bir sürü hayvanlar bulunur özellikle; fil,aslan,panda gibi. Bugün size ‘Hayvanat bahçeleri yaşatılmalı mı?’ sorusuna cevap verip bunun hakkında kendi düşüncemi söyleyeceğim.

Bence hayvanat bahçeleri yaşatılmalı çünkü yurt dışında veya Türkiye’de avcılar çok  bulunduğu için hayvanlar avcılar tarafından avlanıp kürk, yemek için kullanıyorlar ve bu durumda hayvanların sayısı azalıyor ve nesli tükeniyor ve besin zinciri bozuluyor aynı zamanda biyolojik çeşitliliği de bozuyor.

Geçen yıllarda İzmir’de halka açılan İzmir Doğal Yaşam Parkı diğer hayvanat bahçelerine göre biraz farklı. Diğer hayvanat bahçelerindeki gibi hayvanlar minik bir kafese koyulmak yerine kendilerine ait büyük alanlara yerleştiriliyor. Mesela bu hayvanat bahçesinde filler için 15.000 m2 açık ve 550 m2 kapalı alan ayrılmıştır. Kaplan, aslan, puma için üç ayrı açık alan ve bir tane de kapalı alan bulunmaktadır. Kaplan için 3600 m2, aslan için 3550 m2, puma için ise 2000 m2 açık alan ve 277 m2 kapalı alan oluşturulmuştur.

 

izmir doğal yaşam parkı ile ilgili görsel sonucu

(Visited 167 times, 1 visits today)