Kartallar

Kartal benim en sevdiğim hayvanlardan bir tanesidir. Neden sevdiğimi merak ediyorsanız sebebi şu, kartal benim tuttuğum takımın simgesi ve bana göre kartallar çok tatlı hayvanlardır. Şimdi de size kartallar hakkında bazı bilgiler vereceğim. Kartallar Atmacagiller familyasının bir üyesidir. Bu hayvanlar daha çok dağlık alanlarda yaşarlar. Ayrıca kartalların birçok türü vardır. Bunlara örnek olarak; Kaya Kartalı, İspanyol şah kartalı, Bozkır kartalı, Esmer kartal, Büyük orman kartalı gibi bir sürü örnek verebiliriz.

Biraz da sizlere kartalın özelliklerinden bahsetmek isterim. Kartallar genel olarak diğer uçan hayvanlardan daha iri ve daha güçlüdürler ve kafa yapıları daha büyüktür. Diğer yırtıcı kuşlar gibi kartalların da eğri gagaları, kaslı bacakları ve güçlü pençeleri vardır. Eğri gagaları olduğu için avlarının etlerini almak onlar için çok daha kolaydır. Ayrıca kaslı bacakları ve güçlü pençeleri sayesinde kendilerinden ağır olan hayvanları bile uçarak taşıyabilirler. Hatta kartalların görme yetenekleri çok gelişmiştir ve bu yetenekleri sayesinde havada süzülürken yerdeki avlarını onlara hiç sezdirmeden gözlerler.

Göz bebeklerinin çok büyük olması onların keskin görme yeteneklerinin anahtarıdır. Ayrıca kartallar diğer kuşlara göre daha yüksekten uçarlar ve en yüksekten uçan kuş türü ise kartallardır. Kartallar yuvalarını yüksek yamaçlara yapmayı tercih ederler. Üredikleri zaman yumurtalarını yaptıkları yuvalara bırakırlar ve bu yumurtaların kuluçka dönemi yaklaşık olarak 6 veya 8 hafta sürer.  Bu süreçten sonra kartallar minik kuşlar gibi yumurtayı çatlatarak çıkarlar. Fakat en büyükleri doğduklarında bütün kartalları öldürür ve buna karşı anne, babaları hiçbir şey yapmazlar. Bu olay bir döngü gibidir. Her seferinde yaşanır.

Biraz da sizler bu hayvanların beslenme şekillerinden bahsetmek isterim. Kartallar çoğunlukla memeli hayvanları, sürüngen ve kuşları yerler.

Ayrıca sizlere kartalların üremesi hakkında daha detaylı bir bilgi vermek istiyorum. Kartallar 6 veya 8 hafta boyunca yumurtadadır. Yani kuluçka süreleri 43 veya 49 gün kadardır. Çoğunlukla dişi, kuluçkaya yatar. Yavruları beraber beslerler. Bazı türlerde yumurtadan ilk çıkan yavru, sonra çıkanı yuvadan atar.

Benim sizlere vermek istediğim bilgi bu kadardı umarım yazımı beğenmişsinizdir. Teşekkürler…

kartalkartal

 

(Visited 382 times, 1 visits today)