Hayvanlar Da Özgür Olsun

Birçok aile çocuklarına hayvan sevgisi aşılamak için çocuklarını hayvanat bahçesine götürüyor. Büyük olasılıkla bu onlara doğru geliyor ama bence yaptıkları büyük yanlışlardan biri. Ben 8 yaşındayken okulumuz hayvanat bahçesine bir gezi düzenlemişti, izin dilekçesi verildiği gün eve uçarak gittim resmen. Babamın önüne koydum dilekçeyi ve imzalamasını bekledim. Babam anneme baktı ve gitmemi istemediğini söyledi. Hiçbir anlam veremedim, nedenini sorduğumda hayvanat bahçelerinde hayvanları zorla tuttuklarını söyledi ama bu beni ikna edebilecek bir sebep değildi. İkna edebilmek için bütün gece uğraştım ve sonunda izin verdiler. Sabah uyandığımda çok heyecanlıydım, hayatımda ilk defa hayvanat bahçesine gidecektim, üstünde küçük bir maymun olan kazağımı giydim ve servisi beklemek için anneannemle birlikte dışarı çıktık. Önce okula ardından da hayvanat bahçesine gittik. Hayvanat bahçesi hayalimdeki gibi değildi.  Bütün hayvanlar kafeslerin içindelerdi. Oysa ben çok farklı düşünmüştüm, bütün hayvanların özgürce dolaştıklarını, beraber oyunlar oynadıklarını… Yine de hayal kırıklığımı belli etmedim ve gezmeye devam ettik. Maymunların bulunduğu bölüme geldiğimizde küçük bir maymunun bir köşede oturduğunu gördüm, boynunu bükmüş ve bir elini çenesinin altına koymuş insanları izliyordu. Onu gördükten sonra bütün gezi boyunca onu düşündüm, eve dönünce babamın yanına gittim ve beni neden göndermek istemediğini anladığımı söyledim. O günden sonra hayvanat bahçesine sadece bir kere daha gittim ve bu sefer tek amacım Üzgün Maymun’u (ona bu ismi vermiştim) görmekti. İçeri girdim ve koşarak onun bulunduğu yere gittim ama ne yazık ki onu göremedim. Görevlilerden birine gidip onu tarif ettim ve nerede olduğunu sordum görevlinin verdiği cevap beni daha çok üzmekten başka hiçbir işe yaramadı birkaç gün önce hastalanmış ve ne yazık ki kurtarılamamış.

Hayvanat bahçeleri hayvanları üzmekten başka bir işe yaramıyor bence. Bir hayvanı doğal yaşam ortamından alıp bir kafese kapatmak ve her gün onun yanına gelen insanları eğlendirmesini beklemek… Bunun size yapıldığını düşünsenize. Ailenizle birlikte oturuyorsunuz ve birden görevliler gelip sizi zorla götürüyorlar, bir kafese kapatıyorlar ve sizden mutlu görünmenizi istiyorlar, her gün aynı şeyleri yiyorsunuz. Böyle bir yaşamınızın olmasını ister miydiniz? Hiç sanmıyorum.

Bence hayvanat bahçelerinin açık kalması için hiçbir geçerli neden yok. Hayvanlara yardım etmek istiyorsanız, bunu onların doğal ortamında da yapabilirsiniz. Ama hayvanlarla vakit geçirmek için ya da çocuklarınıza hayvanları göstermek için onları alıp kafeslere kapatmanıza gerek yok. Sırf insanların mutluluğu için hayvanları mutsuz edemezsiniz, kimse size böyle bir hak veremez. Ziyaretçiler eğlensin diye fok balıklarına hareketler yaptırmaya çalışıp yapmadıklarında onlara şiddet uygulayamazsınız. Hayvanat bahçesinde hayvanlarla fotoğraf çekinip, o fotoğrafı paylaşıp ben hayvan sever bir insanım diyemezsin. Hayvan severlik hayvanat bahçesindeki hayvanların yanına gidip ”Ay ne kadar tatlılar” demek değil sıcak yaz aylarında kapının önüne bir bardak su koymak, geceleri sen sıcacık yatağındayken  ya onlar üşüyorlarsa diye düşünüp sokağa bir battaniye de onlar için bırakmaktır.

Hiç kimse bir hayvanı alıp kafese kapatamaz, hele ki bu insanlar eğlensin diye yapılan bir hareket ise hiç yapılamaz. Siz nasıl hayvanları eğlendirmek için yaşamıyorsanız onlar da sizi eğlendirmek için yaşamıyorlar. Bunu asla unutmayın. Özgürlük hayvanların da hakkıdır ve bu hakkı kimse onların elinden alamaz.

(Visited 198 times, 1 visits today)