Hayvanlar Denek Olarak Kullanılmalı Mı?

İnsanlar doğadaki en vahşi yaratık. Kendi yaşam alanlarını göz göre göre kirleten, mavi gezegenimizin sonunu getirecek davranışları yapmayı her gün arttırarak sürdüren bir canlı insan. Vicdansızlığını, acımasızlığını hiç düşünmeden üstünde hak sahibi olmadığı, bu dünyaya ait olan masum hayvanları da kendi yararı için kullanmaktan hiç çekinmiyor. Kozmetikten giyim kuşama kadar her alanda hayvanlar katlediliyor, denek olarak kullanılıyorç

Uzun yıllardır insanlığın kullanımı için üretimi devam eden kozmetik ürünlerinin sağlığa veya deriye zararlı olup olmadığın da işte bu masum hayvanlar üzerinde deniyorlar. Ancak bu çalışmalar derinlerde kalbi taşlaşmamış insanlar tarafından protesto ediliyor. Bu tepkiler karşısında 11 Mart 2013 yılında Avrupa Birliği aldığı bir karara göre bu kozmetik deneylerde hayvanların denek olarak kullanılmasını yasakladı. Bu kararla birlikte kozmetik ürünler hayvanlar üzerinde denenemeyecek. Avrupa Birliği’nin verdiği bu kurala uymayan bir dünya ülkesi var: Çin. Ancak Çin’deki yetkililerin yaptığı açıklamalar bu kararı kesinlikle uygun bulan insanların akıllarında soru işaretleri bırakmayı başardı. Çünkü bu hayvanlar sadece dış görünüş için kullanılan makyaj malzemelerinde denek olarak kullanılmıyor, bunun yanı sıra bir sürü tıbbi açıdan bizim ihtiyacımıza yarayan ilacın da yapılmasında yardımcı oluyorlar. Yani bu karar kesinlikle katılmadan önce verya karşı çıkmadan önce iyice düşünmek lazım. Eğer ki ölmek üzere hastaneye kaldırılsaydınız, hayvanlar üzerinde yapılan testler sonucunda geliştirilmiş ve bu sayede güvenebileceğimiz bir ilacı almayı reddeder miydiniz?

Sonuç olarak hayvanlara karşı olan bu yaklaşımımız çok canice gçrünse de aslında haytta kalmak için bunları yapmak zorundayız. Bizim yaşamamız içim onların zarar görmesi gerekiyor, bu çok can yakıcı bir durum ancak şu anlık bu soruna bir çözüm bulunmuş değil.

(Visited 300 times, 1 visits today)