Hayvanlar denek olarak kullanılmamalı!

Çin ve bazı ülkeler yaptıkları kozmetik ürünlerde veya kişisel bakım ürünlerinin deneyinde denek olarak hayvanları kullanıyorlar. Bence bu hiç adil değil çünkü hayvanlar da canlı onların da canı acıyor ve kendi ürünleri için hayvanları riske atmamaları gerekiyor. Bence bunun yasaklanması gerekiyor.

hayvanlar deneyde kullanılmamalı ile ilgili görsel sonucu

Hayvanların denek olarak kullanılmasında duygusal yönden ağırlıklı sebepler var fakat bazı gerçek tarafları da var hayvanların denek olarak kullanılmaması için.Bunlardan birkaçı;

  • İnsan hastalıklarının %2 den azı hayvanlarda görülüyor.
  •  Hayvan testleri ve insan sonuçları ancak %5- %25 oranında birbirini tutuyor.
  • Hayvan deneyleri üzerinde başarıya ulaşmış ilaçların %95’i, insan için yararsız olduğu ya da insan için tehlikeli olduğu gerekçesiyle doğrudan atılıyor.
  • Doktorlara, hayvanlarla insanlar arasında var olan anatomik ve fizyolojik farklılıklar nedeniyle, hayvan deney sonuçlarının yanıltıcı olup olmayacağı sorulduğunda; doktorların %88’i, bu anlamda, hayvan deneylerinin yanıltıcı olacağını bildirmiştir.
  • Laboratuvarda kullanılan deney hayvanlarının farklı cinslerde (dişi –erkek) olması halinde, sonuçlar birbiri ile çelişik çıkmaktadır.

Gördüğünüz gibi aslında mantık olarak da hayvanların denek olmaması gerekiyor.

(Visited 240 times, 1 visits today)