Hayvanlar Olmasa İnsanlar Ölür mü?

Yeryüzünde hayvanlar olmasa ne olurdu bir düşünün?

Mesela arılar. Çoğu insan “arılar olmasa ne oluarr?” sorusuna bal olmaz der. Albert Einstein’ın, “arılar olmasa insanlar 1 ayda ölür” sözünü hatırlayalım. Aslında Einstein’ın söylemek istediği şudur: Arılar olmasa dünyada bitkilerin tozlaşması olmaz ve insanoğlunun yaşam koşulları azalır. Bunlar bilinmesine rağmen, arı sokmasın diye korkanlar var. Bu kişiler arıları öldürmek için zehir sıkar. Arının sokması, MS hastalığı, romatizma ve eklem iltihabı gibi birçok hastalığın tedavisine şifa oluyor, insanlarsa bunu bilmediklerinden dolayı korkuyorlar.

Ya da  balıklar olmasaydı?  İnsanlar balık yiyemediği zaman vücutlarındaki fosfor çok az bulunur ve kemikleri daha hızlı kırılır.

Tabi ki arı ve balık dışındaki hayvanlar olmadığı zaman da sorun yaşarız.  Örneğin kürk, diş, boynuz gibi şeyler için hayvanları öldürüyorlar ve hayvanların soyu tükeniyor. Mesela filler, kaplanlar, gergedanlar, ayılar, timsahlar.

Hayvanların yaşam alanlarına verdiğimiz zararlar da onların yaşamlarına son vermemize sebep oluyor. Denizde bilinçsizce açılan petrol kuyuları, denizdeki ve okyanustaki hayvanları öldürüyor. O petrol su bitkilerine  yayıldığında, yosunu yiyen balıklar ve yosun toplayanlar zehirleniyor (Balıklar ölür ama insanlar hastaneye götürüldüğünde kurtulabilir). Ölü balıkları yiyen foklar, köpek balıkları ya da balıkçılar ise zehirlenip ölüyor.

su-kirliligi

Ormanlara atılan plastik şişeler, plastik bardaklar hayvanların kafasına sıkışıyor ve hayvanlar havasızlıktan, susuzluktan ya da açlıktan ölüyorlar. Piknikte yakılan ateşler söndürülmediği zaman orman yangını çıkıyor ve hayvanların yaşam alanı bozuluyor. Yaşam alanı bozulan hayvanlar ya çıkan ateşte yanarak ölüyorlar ya da açıkta kaldığı için insanlar veya diğer hayvanlar tarafından avlanıyor.

Hayvanat bahçesi için anne olan hayvanları yavrularından ayırırlar ve o yavrular açlıktan ölürler. Buzulların erimesiyle buz parçalarında mahsur kalan kutup ayıları açlıktan ya da susuzluktan ölürler. Denizlere, okyanuslara atılan fabrika atıkları ve çöpler balıkların yaşam alanlarını bozar, denizleri kirletir.

Çoğu hayvanın soyunun tükenmesini önlemek  için izinsiz avlanmanın, izinsiz petrol kaynaklarının açılmasının, piknikte ormanlarda ateş yakılmasının, çöp atılmasının, kömür ve kalitesiz yakıt kullanılmasının yasaklanması gerekir. Ayrıca arabaların hepsi elektrikli olmalı ve fabrika bacalarına filtre takılmalı. Takılmazsa o fabrika kapatılmalı. Denizlere çöp atılmamalı ve fabrika atıklarının filtrelenmesi gerekir.

Bunlar yapılmalı ancak ne yazık ki çoğu insan, işin kolayına kaçmak ve para kazanmak için bu kurallara uymuyor. Lütfen bilinçli insanlar olalım ve bu kötü olaylara bir “DUR” diyelim.

(Visited 1.048 times, 1 visits today)