Hayvanlara İyilik Yapmak İsterken Kötülük mü Yapıyoruz?

   Günümüzde birçok hayvan sahiplendirilip evde bakılıyor. Bu durum bazen hayvanlar açısından kötü bir durum haline gelebiliyor. Fakat son yıllarda sokak hayvanlarına yapılan kötü durumlar da artıyor. Bu yüzden dışarısı da hayvanları yaşanılamaz bir yer yapıyor. Hayvanların asıl evi her ne kadar doğa olsa da insanlar buna izin vermiyor. Aslına bakılırsa hayvanlara yapılan tek eziyet bununla kalmıyor. Sokak hayvanlarının çoğu barınaklarda bakılıyor ve barınak onlara rahat bir yaşam alanı sağlamıyor. Ayrıca birçok sokak köpeği de insanlar tarafından dövüştürülmeye zorlanıyor. Bu durumlar sokak hayvanları için zor durumlara yol açıyor.
   Sokak kedilerini sahiplenip evcilleştirmek kolay çünkü ev için daha uysallar ve evde beslenmeye daha uygunlar. Fakat sokak köpeklerini sahiplenmek ve evcilleştirmek kedilere göre daha zor olabiliyor. Sonuç olarak bazı hayvanlar evcilleştirilmeye yatkın yapıda olsalar da bazıları böyle olmayabiliyor.  Bu yüzden hayvanların cinsine göre bu durum değişiklik gösterebiliyor. Yani çoğu zaman sahiplenmek çözüm yolu olmuyor. Çünkü onları kendi doğalarından uzaklaştırarak her ne kadar iyilik yapıyor gibi gözüksek de aslında kötülük yapıyoruz. Bahçeli evler sokak köpekleri ve birçok köpek cinsi için çözüm yolu olabiliyor. Ama çoğu insanların bahçeli eve sahip olmaması bu durumun da önüne geçiyor.Barınakların hayvanlar için daha iyi bir yaşam alanı sağlaması için barınaklara daha çok bağış yapmalıyız.  Bu sayede hayvanlar barınaklarda daha rahat edebilirler.
    Aslında hayvanların yaşam alanları doğa olsa da insanlar yüzünden bu durum değişkenlik gösterebiliyor.İnsanoğlunun birçok alanda doğaya zararı olduğu gibi bu konuda da birçok zararı vardır.Ve çoğu hayvanın evlerde beslenmesinin sebebi de insanlardır. İnsanlar hayvanların doğal yaşam ortamlarını bozdukları için onların yaşamlarını daha da zorlaştırıyorlar. Bunun yanında insanların hayvanlara yaptığı kötülüklerden biri ise onları yanlış evcilleştirmektir.  Hayvanlara olması gerektiğinden daha yanlış, sert davrandıkları için bu hayvanlarda buyük travmalara yol açabiliyor. Ve insanlar onlara iyilik yapmaya çalışırken daha büyük kötülük yapıyor. Bunun yanında insanlar hayvanları sahiplendikten sonra bakamayıp sokağa atabiliyor ya da şiddet uygulayabiliyorlar. Sonuç olarak hayvanların yaşam alanları kendi cinslerine göre ve insanların onlara olan davranışlarına göre değişiklik gösterebiliyor. Bu yüzden insanlar hayvanların yaşam alanlarına dokunmamalı, zarar vermemeli ve onların dışardaki yaşamlarını kolaylaştırmalıdırlar. Böylece ne hayvanlar yaşam alanlarından koparılmış olurlar ne de ruhsal ve fiziksel açıdan zarar görmüş olurlar. İnsanlar kendi yaşam alanlarını genişletirken doğanın dengesini koruyan hayvanların yaşam alanlarını daraltarak zarar vermektedir. Aslında hayvanların dışarda yaşamları daha doğru olurken bu durum yüzünden hayvanlar doğada olması gerektiğinden kısa bir zamanda ölüyorlar. Bu yüzden hayvanların evlerde bakılması ama hapsetmemesi daha iyidir.
(Visited 88 times, 1 visits today)