Hayvanların Beslenmesi

Hayvanlar da insanlar gibi büyümek ve enerji ihtiyacını karşılamak için beslenirler. Beslenmeden yaşamlarını devam ettiremezler.

Vahşi ve evcil olmayan hayvanlar, türlerine göre besin ihtiyaçlarını çok çeşitli kaynaklardan sağlar. Maymunlar, meyve ve özellikle muz, elma, armut, ayva, mandalina, portakal ve hindistan cevizi severler. Aslanlar ve kaplanlar, güçlenmek için et ve ciğerle beslenirler. Kuşlar ekmek; uçan martılar ise simit yerler. Balıklar ise daha küçük balıkları yediği gibi, ekmek, fasulye, pilav, nohut, sucuk, tavuk döner ve et ile beslenirler.

2242372-simit-keyfi

Evcil hayvanlardan kedi ve köpek et ve kemik yerler, içecek olarak süt, su ve meyve suyu içerler. Buzağılar anneleri olan ineklerin memelerinden süt içerler. İnsanlar da ineklerin altına kova koyup, nazikçe memelerinden süt sağabilir ve yavruları besleyebilirler. Atlar, su içerler, ot ve saman yerler. Keçiler, ağaçların kabuğu, ot ve samanla beslenirler. Tavşanlar, havuç, çimen, ot ve yeşil yaprak severler. Kaplumbağalar da ot ve meyve yerler.

Sonuç olarak, doğada her şeyin bir değeri vardır. Her doğal bitki ya da canlı bir işe yarar. Biz de insanlar olarak iyi şeyler yapmalıyız. Doğayı, çevreyi, hayvanları ve canlıları korumalıyız.

(Visited 576 times, 1 visits today)