dog with empty bowl

HAYVANLARIN DİLİ OLSAYDI

Sizin gibi düşünemeyen fakat sizin gibi hissedebilen bir canlının belki hayatının sonuna kadar belki onu sahiplenecek bireyler bulunana kadar küçücük bir kutunun içerisinde yaşamını sürdürmesi vicdanınızı az da olsa sızlatıyor olmalı. Belki o küçük kutunun içerisinde küçücük bedeniyle kocaman acılarla mücadele eden kalpler var. Belki de tedavisi olmayan acılarla…. Bu durum gerçekten beni derinden etkiliyor. Bu içler acısı duruma bir dur deme zamanı geldi artık. Sadece pet shoplardaki hayvanlar değil sirklerde sanki bir oyuncakmış gibi kullanılan hayvanların durumu, hep güldükleri için mutlu oldukları düşünülen yunuslara yapılan muameleler içimi ürpertiyor.

Siz can satıp para kazanabileceğinizi mi zannediyorsunuz? Üstelik bu canlılara bin bir türlü virüs bulaştıktan sonra. Bir kez olsun kendinizi onların yerine koymayı denerseniz anlıyorsunuz. Onların ne hissettiklerini, nelerle mücadele ettiklerini, ne tür işkencelere uğradıklarını… Anlayınca bir kez olsun içiniz cız ediyor ve acıma duygusu kaplıyor içinizi. Pet shoplardaki köpekler diğerleri gibi zıplamıyor, havlayamıyor, mutlu olamıyor ve tabi ki bunun nedeni de onlar ses çıkarmasın ve insanları rahatsız etmesin diye verilen sakinleştirici ilaçlar. Bu tip sakinleştirici ilaçlar köpeklerin dengesini bozuyor çabuk hastalanmalarına hatta ölümlerine sebep oluyorlar. Ama bu duruma hala bir yasak konulmadı çünkü her şey para için. Para o kadar değerli ki onun için can bile satıyoruz. O hayvanlar o durumda olmak istemezlerdi ama zorundalar. Şimdilik zorundalar ama zamanı gelince anlayacaklar hayvanların ne çektiklerini. Keşke hayvanların da dili olsaydı kendilerini ifade edebilselerdi, konuşabilselerdi, düşünebilselerdi ve karar verebilselerdi. o zaman pet shoplarda yaşamını sürdürmek zorunda kalmazlardı. En azından kendi durumlarını bir türlü anlamayan insanlara anlatırlardı kendilerini ve kurtulurlardı o küçücük kutudan. Mücadelelerini anlatırlardı çıkmak istediklerini biz nasıl yaşıyorsak kendilerinin de öyle yaşamak istediklerini söylerlerdi. Artık aramızdaki eşitliğin sağlanması gerektiğini söylerlerdi.

 

Bence pet shoplarda can satmak yerine sadece hayvanların ihtiyacı olan ürünler satılmalı O kutulardan çıkmayı bekleyen ısırılmasına rağmen iyileştirilmeyen küçük kedi yavruları satılmamalı yada sakinleştirici verildiği için kafasını o gazete kağıtlarının içinden çıkaramayacak kadar güçsüz kalan küçük köpekler olmamalı. Ben kesinlikle pet shoplarda hayvan satılmasına karşıyım. Lütfen artık bu duruma bir son verelim. Hayvanları küçücük bir kutuda bulundurmak yerine doğada serbest kalacakları ortamlar hazırlayalım. Onları düzenli olarak besleyelim ve hasta olduklarında düzenli olarak veterinerde tedavi ettirelim onlarla özel olarak ilgilenelim. Ve unutmayalım onlar da bir can ve onların da duyguları var.

(Visited 345 times, 1 visits today)