Hayvanların İnsanlara Faydaları

Doğada yaşayan canlılar aleminde insandan sonra hayvanlar gelir. Hayvanlar yeryüzünde her türlü iklim koşullarında yaşamlarını sürdürüp yiyeceklerine doğadan temin ederler. Hayvanların bir çoğu yaşamlarını doğadaki diğer hayvanları yiyerek sağırlar. Diğer bir kısmı ise doğadaki bitkileri yiyerek yaşamlarını sürdürürler.

Hayvanlar aleminde, insanlara hem çok faydalı, hem de çok zararlı hayvanlar vardır. Örneğin, köpek  balığı, akrep, örümcek, aslan zararlı ve ürkütücü hayvanlara örnektir. Fakat koyun, inek, keçi, tavuk gibi  hayvanlar ise yararlı hayvanlara örnektir. Fil ,at, köpek gibi  hayvanlar ise eskiden taşımacılıkta insanlara faydalı olmuştur. Omega 3 vitamini içinde bulunan balık da  sağlıklıdır ve balıkların çoğu insan sağlığı için önemlidir.

Eski çağlarda insanlar haberleşmeyi kuşlarla yapardı. Hayvanlar olmasaydı, et, süt ürünleri, ayakkabı, mont, çanta gibi ürünler hayatımızda olmazdı.

Aynı zamanda böceklerde insanın besin ve sağlığını desteklemektedir.Örneğin arı gibi böceklerin inanılmaz faydaları vardır. Bal arısının yaptığı balın faydalarını anlatmakla bitiremeyiz. Birçok bitkinin ve meyvenin oluşmasında arıların ve böceklerin inanılmaz faydaları vardır.

Sonuç olarak aslında zararlı diye tanımladığımız hiçbir hayvanın, böceğin zararı yoktur. Doğaya inanılmaz faydaları vardır. Doğayı korumanın temel şartı içindekileri korumaktan geçtiğini sakın unutmayalım.

(Visited 8.171 times, 1 visits today)