Hayvanların Yuvası

Yıllardır hayvanların evde bakılıp bakılmayacağı tartışılmaktadır. Hayvanların insanlardan farklı canlılar olması onların sıcak bir yuvaya ve aileye ihtiyacı olduğu gerçeğini değiştirmez. Tabii ki de vahşi hayvanlar kendi doğal ortamlarında, ormanlarda yaşamalılar. Peki ya kediler, köpekler zorlu hava koşullarına rağmen sokakta mı yaşamalı? Bence onlar çoğu insanoğlundan daha fazla hak ediyor sıcak bir yuvayı.

Günümüzde insanlar çeşitli sebeplerle evcil hayvanların evde bakılmasına karşı çıkıyorlar. Mesela alerji yaptığını, evi kirlettiğini söyleyip kedisini, köpeğini terk edenler var aramızda. Bence hayvanların yeri sahibinin yanı olmalı. Çünkü bu dünya sadece insanlar için değil hayvanlar için de tehlikelidir. Sokakta yaşayan birçok hayvan gün geçtikçe öldürülüyor, yedikleri yemekten zehirleniyor, soğuktan, açlık ve susuzluktan dolayı hayatını kaybediyor.Evde hayvan bakmanın insan sağılığı için binbir türlü faydası vardır.Özellikle hayvanların insanın ruh sağlığına ne kadar iyi geldiği hatta evde hayvan beslemenin bir çeşit tedavi yöntemi olduğu bilinmektedir. Ayrıca evde bakılan hayvanların insanların sağlığı üzerindeki olumlu etkisi bilinen ve kanıtlanan bir gerçektir. Bence müstakil evde bakılan hayvanlar belirli aralıklarla bahçede bırakılmalıdır.Gün boyunca ve akşam boyunca bahçede bırakılmamalıdır. Hayvanlar gerekli aşılar yapıldığı taktirde hiç kimseye karşı bir tehdit oluşturmaz. Evde beslenen hayvanlar çocuklara sorumluluk duygusu kazandırır. Çocukların duygusal gelişimlerine katkıda bulunur.Düşünülenin aksine evcil hayvanların olduğu evlerde doğan ve büyüyen çocukların daha az alerjik sorun yaşadıkları görülmektedir.Evde hayvan beslemek bireylerin depresyona yakalanma riskinin önemli derecede azalmasını sağlamaktadır.Evde hayvan bakarken şu unutulmamalıdır ki hayvanın evde yaşaması hayvanın dışarı çıkıp koşması gerektiği, toprağa dokunması gerektiği gerçeğini değiştirmez. Müstakil evde bahçede bakılan köpeğin ve sokakta yaşayan köpeğin diğer hayvanlar ve insanlar tarafından zarar görme ihtimali yüksek olduğundan dolayı hayvan olabildiğince sahibinin gözetiminde dışarıda gezmeli. Günümüzde artan hayvan cinayetleri ve tacizleri dolayısıyla evcil hayvanların evde yaşaması ve gerektiği zaman dışarı çıkarılıp gezdirilmesi hayvanlar için daha sağlıklı ve güvenli olacaktır.

Hayvanlar bu dünyada bizim en sadık ve en güvenilir can dostlarımızdır. İster bahçede ister evde onlara en iyi şekilde bakmalı ve onları tehlikelerden korumalıyız.Onların da bizim gibi canlı olduğunun farkında olmalıyız. Unutmamalıyız ki bu dünya bizim olduğu kadar hayvanların da dünyasıdır. Hayvanların sadece şefkate,sıcak bir yuvaya, başını okşayacak bir çift ele ihtiyacı vardır.

(Visited 52 times, 1 visits today)