Samsun’un Havza ilcesinde suru halinde dolasan sokak kopekleri halki tedirgin ediyor

Hayvanlarla Konuşabilmek

Benim bloglarımı okuyanlar bilir, her sene hayvanlarla konuşabilmekle ilgili bir şeyler yazıyorum. Bu sene de aynı konuyla devam edeceğim. Bugünkü konum “Dokunduğum her nesnenin geçmişini bilmek mi yoksa hayvanlarla konuşabilmek mi?”. Tabii ki hayvanlarla konuşabilmek. Çünkü artık internetten bakarak her nesnenin geçmişini bilebiliyoruz. Fakat hayvanlarla konuşabilmek, olasılığı çok olmayan bir şey.

Sizlere başımdan geçen bir olayı anlatayım. Yeni evimize taşınmıştık, çevreyi çok iyi bilmiyorduk. Bir gün köpeğimiz Shadow’u yürüyüşe çıkarmıştık. Biraz yürüdükten sonra karşımıza köpek kulübeleri çıktı. Orada bir köpek barınağı olduğunu bilmiyorduk. Ama bu bildiğiniz türden bir barınak değildi. Sadece köpek kulübelerini yan yana dizmişler, fakat çevresini çit ile kapatmamışlardı ve buna barınak diyorlardı. Önce bir köpek havlayarak, ağzından salyalar saçarak üzerimize doğru koşmaya başladı. Bir anda arkasından onlarca köpek geldi ve bize saldırdılar. Neyse ki iki tane kadın geldi, sanırım barınak olmayan barınağın çalışanları onlardı. Bu iki kadın bir şekilde köpekleri durdurarak bizim kaçmamızı sağladı. İşte o gün hayvanlarla konuşabilmeyi çok isterdim. Çünkü hayvanlarla konuşabilseydim, onlara biz size bir şey yapmayacağız derdim. O günden sonra artık rahat rahat sokaklarda dolaşamayacağımızı düşünmeye başlamıştım.

Eğer hayvanlarla konuşabilseydim; sokak hayvanlarına ben size zarar vermek için değil, sadece etrafta dolaşmak için size yaklaşıyordum derdim. Ayrıca bildiğiniz gibi benim zaten bir köpeğim de var. Onunla da böylece konuşabilirdim. Bu sadece köpekler için geçerli değil. Mesela kediler. Onlar genellikle insanları tehlike olarak görüyorlar ve tırmalıyorlar. Onlara, eğer hayvanlarla konuşabilseydim, beni tırmalamayın derdim. Ben size zarar vermem.

Tüm sokak hayvanlarına karnınız aç mı, su ister misiniz, geceleri üşüyor musunuz diye sorardım. Yemek, mama ve su koyduğum yerleri onlara söylerdim. Eğer geceleri üşüyorlarsa size battaniye vereyim derdim.

Hem kendi köpeğimi hem de sokaktaki tüm hayvanları dinleyip anlamak ve onlarla konuşabilmek çok güzel olurdu.

(Visited 22 times, 1 visits today)