Hazır Gıdaların Zararları

Merhaba arkadaşlar bugün sizlere hazır gıdaların zararlarını anlatacağım. Hazır gıdalar küçük veya büyük herkesin severek tükettiği gıdalardır ama göründükleri kadar masum değillerdir. Bu gıdaları tatlı yapan şeyler kimyasallardır. Size bu kimyasalların başta gelenlerin listeleyeceğim;

1.Aspartam: Aspartam şekerden 180 kat daha tatlı olan kimyasaldır. Bu kimyasal Parkinson ve obezite hastalığına sebep olur.

2.Fruktozlu mısır şurubu: Bu şurupta aspartram gibi obeziteye sebep oluyor ve pankreas kanserini %87 oranında etkiliyor.

3. Monosodyum glutamat (MSG) : Sebep olduğu iddia edilen hastalıklardan bazıları; alzheimer, parkinson, huntington hastalıkları, sara (epilepsi), retinal dejenerasyon (göz retina tabakası hasarı), yağ birikimi, doyma mekanizmasında bozukluk, obezite, büyüme hormonu baskılanması, pankreas hasarı, ensülinde artış ve buna bağlı olarak diyabet (şeker hastalığı). Bunların yanı sıra, böbrek ve karaciğerde hasar yarattığı söyleniyor.

4.Trans Yağ: Kötü kolesterol oranını yükseltmesi bir yana, kalp krizi ve inme riskini önemli ölçüde arttırdığı söyleniyor. Bağışıklık sistemini zayıflatan trans yağ, üreme sistemini etkileyip ensülin direncini arttırarak şeker hastalığına kapı aralıyor. Trans yağın başka bir adı da hidrojenize yağdır.

5. Gıda boyaları: Gıda boyaları, gıdaların normalden daha canlı renklerde görünmeleri için sıklıkla kullanıyor. Sayıları fazla olduğu için hepsinin zararını teker teker saymak imkânsız ancak en çok kullanılan boyalar: Sunset yellow (E110), Tartrazin ( E102), Karmoisine (E122), Panceau (E124), Quinoline (E104), Allura red (E129), Sodyum Benzoat. Çocuklarda IQ düşüklüğüne sebep oluyor.

Bunlar hazır gıdalarda kullanılan kimyasallardan sadece birkaçı , bunlardan daha yüzlerce hatta binlerce daha vardır .  Hazır gıdalar satan yerler yaptıkları yemeklerin içine bağımlılık yapan kimyasallar koydukları için durmadan yemek istiyoruz. Pratik ve hızlı olması sebebi ile satın aldığımız bu gıdalar hızlı bir şekilde hayatımızdan çalıyorlar . Size hazır gıdaların zararlarından yüzeysel bir şekilde bahsetmeye çalıştım , bunlar hazır gıdaların sebep olacağı sorunlardan sadece birkaçıdır. Artık hazır gıdaların ne kadar zararlı olduğunu hakkında bilgi sahibiniz . Sakın unutmayın hazır gıdalar güzel gözüktükleri kadar da zararlılardır. Umarım bundan sonra hazır bir gıda almadan önce bir kez daha düşünürsüz .

 

Kaynakça: https://yemek.mynet.com/hazir-gidalarda-en-cok-kullanilan-10-katki-maddesi-ve-insani-dehsete-dusuren-zararlari-1161046

 

 

 

(Visited 130 times, 1 visits today)