Hedy Lamarr

Bir zamanlar,Avustralya’da güzel bir kız bebek doğdu. Adı Hedy idi. Hedy büyüdüğünde zengin bir adamla evlenip bir şatoya taşındı. Başlarda her şey Hedy için rüya gibiydi .Hedy sonradan anladı ki kocasıyla anlaşamıyor. ”Oyuncak bebek olarak görünüyorum onun gözünde. O benim akılsız olduğumu düşünüyor.”  Dahası kocası Nazilere silah satıyordu ve Hedy’de toplantılara katılmak zorunda kalıyordu.

Hedy artık bu işten bıkmıştı. Bir gün evden kaçmaya karar verdi. Hizmetçi kılığına girip Paris’e kaçtı.Paris’te önemli bir Hollywood yapımcısı olan Louis B.  Mayer’le tanıştı.Onunla Los Angeles’a gitti. Dünyanın en ünlü film yıldızlarından biri oldu ve on sekiz filimde oynadı.

Hedy film setinde olmadığı zamanda yeni bir trafik lambası türü ve kabarcıklı su yapabilen bir kapsül yaptı.Ayrıca uçakların şekillerini değiştirerek daha verimli uçaklar yapmasına yardımcı oldu.

İkinci dünya savaşında Nazilerin deniz altlarını torpilden korumak için radyo frekansının bozmayı öğrenmişti.”Bu sorunu çözebilirim” dedi  ve hemen çalışmaya başladı. Müzisyen arkadaşının yardımıyla, torpillerin radyo frekansını otomatik olarak değiştirerek frekansı saptamayı imkansız kılan gizli bir iletişim sistemi icat etti. Yaptığı çalışmalarla, bugün hepimizin kullandığı Wİ-Fi ve Bluetooth teknolojilerin temel yapısını tasarladı.

 

(Visited 35 times, 1 visits today)