Hepimiz Eşitiz

Günümüzde toplumumuzun en büyük sıkıntılarından birisi kadın erkek eşitliği. Hayatımızın her anında hem kadın hem de erkek olarak insanların algısı yüzünden önümüze bariyerler konmuş ve isteklerimiz engellenmiştir. Bu ayrımcılığın en büyük sebebi aileden gelen eğitimsizliktir. Eğer bir aile kız çocuğa sofra kurdurtup erkek çocuğun kız kardeşine hükmetmesini sağlıyorsa sıkıntı buradan başlamış olur. Bu ayrımcılık çocukluğunuzdan başlayarak sizin iş hayatınıza kadar etki eder.

İnsanların iş hayatında çektiği zorlukların en başında mesleklere cinsiyet bağdaştırılması gelir. Toplumun yarattığı bu algı o kadar yerleşmiştir ki aklımıza o düşünceye ters bir şey karşımıza çıktığında onun doğru olabilme olasılığını düşünmeyiz. Hayattan bir örnek verecek olursak erkek hemşireler. Herhangi bir hastanede çalışan erkek hemşireler günlerinin çok büyük bir kısmını doktor değil hemşire olduklarını insanlara anlatmaya çalışarak geçiriyorlar. Onun hemşire olduğunu kabul edince de ‘’Sen erkek adamsın, hemşirelikle ne işin var.’’ repliği karşımıza çıkıyor. Mantıklı düşündüğümüzde hemşirelik mesleği sadece kadının yapabileceği, becerebileceği bir şey değil. Hemşirelik mesleğinin görevlerini yerine getirebilmek için eller, bacaklar ve aklınızı kullanmanız yeterli oluyor ki bu özellikler hem kadında hem de erkekte bulunmakta. Ya da kadın taksi, otobüs şoförleri bu yaşadığımız topluma o kadar uzak bir şey ki günümüzde taksi kullanan bir kadın göremiyoruz bile. Ve yine şoförlük hem kadının hem de erkeğin fizyolojisine uygun bir meslek dalı. Ancak toplum baskısından ve davranışlarından dolayı kadın şoför bulmak samanlıkta iğne aramaya benziyor. Bunun önüne de ancak insanları eğiterek ve bilinçlendirerek geçebiliriz. Küçük bir çocuğun eğitimi ailesinde başlar. Eğer kadınla erkeğin eşit olduğunu küçük yaşta onların anlamasını sağlarsak, geleceğe bilinçli bireyler ve ebeveynler yetiştirmiş oluruz.

Sonuç olarak mesleklere cinsiyeti bedenlerimiz değil akıllarımız, düşünce yapımız koyuyor. Erkek ve kadın… İkisi de insan. Hiçbiri birbirinden üstün ya da düşük değil. Hepimiz eşitiz.

(Visited 105 times, 1 visits today)