Her Çağda Oyun

Oyun çocuklar için her şeydir. Kimi zaman arkadaşlarla, ailemizle hatta yalnız bile oyun oynayabiliriz. Oyun oynarken hem öğrenir hem eğleniriz. Elbette oyunlarında kuralları vardır. Keyifli zaman geçirmek için bu kurallara uymalıyız.
Günümüzde bilgisayarlar ve telefonlarda sayısız oyun seçeneği sunuluyor. Bu oyunlarla zaman geçirmek güzel olsa da zaman geçtikçe sosyal çevremizin azalmasına sebep oluyor. Uzmanlara göre obezite, göz bozuklukları , depresyon, duruş bozuklukları gibi birçok rahatsızlığa davetiye çıkartıyor. Yine bazı hastanelerde oyun bağımlılığı merkezleri açılmış ve çaresiz bir çok kişi tedavi görmek için başvurmaktadır. Sanal dünya renkli olsada uzun vadede bizi karanlığa sürüklemektedir.
Bana göre en keyifli oyunlar saklambaç, yerde biri var, davul zurna bir iki üç ve körebe gibi geleneksel oyunlardır. Çünkü bu oyunlarda birçok duyumuzu kullanırız, ne kadar kalabalık olursak eğlence o kadar artar paylaştıkça çoğalan mutluluk gibi… Arkadaşlarımızı da bu oyundaki rolleriyle daha iyi tanımış oluruz.
Hayat devam ettikçe oyun bitmez. 80 yaşındaki nineciğimle saklambaç oynayabiliyorum. Annemle babamla oyun oynayabiliyorum. Kardeşlerimle oyun oynayabiliyorum. Hepimiz oyunları çok seviyoruz.

(Visited 83 times, 1 visits today)