Her Daim Hatırlamak ve Hiçbir Zaman Yorulmamak

Hiçbir zaman unutmamak hayatın birçok alanında işimize yarayabilir ancak hiçbir zaman unutmamak birçok pişmanlık ve zihinsel bitkinlik ve zihinsel tükenme gibi şeylere vesile olabilir. Hiç unutmamak durumuna benzeyen günümüzde ise nadir görülen bir hastalık vardır. Bu hastalığın adı ise ‘Hipertimezi’ . Hipertimezi hastalığı 2006 yılında ilk kez dünyaya bir nöropsikoloji dergisi neurocase tarafından bir makale ile tanıtıldı. Bu makale Elizabeth Parker, Larry Cahill, Dr. Paul Tejera ve James McGaugh tarafından hazırlanmıştır. Bu makalede ise Hipertimezi’nin kesin bir tanımı yapılamamıştır ancak araştırdıkları kişiler üzerinden bir yargıya varılırsa neredeyse her gün neler yaptıklarını hatırlıyorlardı. Bu hastalığın bir kötü yanı da kendi hayatlarındaki her şeyi ayrıntılı bir şekilde hatırlayabilmeleridir . Özdemir Asaf’ın bu konuyla bağdaşacak güzel bir lafı vardır: ‘Az unutup, çok hatırlayan delirir.’ Yapılan araştırmalar ve yazılan makalelerden yola çıkarak hiç  unutmamak bizim aleyhimizedir. Olumlu yönleri varsa  bile olumsuz yönleri fazla olduğu için isteyebileceğim bir şey değildir.

Hiç yorulmamak hayatta hemen hemen birçok kişinin isteyebileceği bir şeydir çünkü her insan iyi bir yaşam sürebilmek ve bu yaşama az enerji sarf ederek ulaşmak ister. İyi bir yaşam sürebilmek için çalışmak ve para sermayesine sahip olmamız lazım işte bu sermayeye sahip olabilmek için de enerji sarf etmemiz gerekiyor. Fazla çalıştığımız zaman yorgunluk ve yorgunluğun yol açtığı bıkkınlık meydana geliyor. Velev ki hiç yorulmayacağız o zaman hayattaki çoğu şeyle başa çıkabilir ve hayattan daha çok zevk alabiliriz. Daha mutlu olmak aynı zamanda hayattan keyif almak ve gerçekten yaşadığını hissedebilmektir. Hayallerimi de etkileyen en önemli faktörlerden biri yorgunluktur. Yorgun olduğumuz zaman fiziksel ve zihinsel olarak çöküş yaşayabiliriz.  Bu çöküşlerde hayallerimizi etkileyebilir. Bir insanın hayali olmazsa elinde başka neyi kalır? Hayat yorucudur derler ve gerçekten de yorucudur. İnsan yorgun olduğu zaman asabi ve dikkatsizdir eğer hiçbir zaman yorulmasaydık bu gibi duygular daha seyrek ortaya çıkardı.

Hiç unutmamak bahsettiğim gibi zihinsel bitkinlik ve zihinsel tükenmeye yol açabilir aynı zamanda her şeyi hatırlamak çok fazla acı ve kederi de peşinden getirir. Bazı durumlarda unutmak ve asla hatırlamamak iyidir. Kötü bir olayı,  kişiyi veya zamanı çoğu kişi unutmak ister çünkü kötü şeyler hafızamıza gereksiz düzeyde bir baskı yaratır bu yüzden hiçbir zaman unutmamak güzel bir şey değildir. Hiç yorulmamak hayatta herkesin isteyebileceği bir şeydir çünkü yaşadığımız hayat zorluklarla dolu ve bu zorlukların üstesinden gelebilmek için ekstra bir çaba sarf etmemiz gerekiyor bu çabayı sarf ettikten sonra üzerimizde yorgunluk duygusu kalıyor ve bir daha bir şey yapmak istemiyoruz. Eğer ki hiç yorulmasaydık çoğu zaman daha girişken olurduk ve hayallerimizin peşinden daha istekli bir şekilde koşardık. İşte bunlar yüzünden hiç yorulmamağı seçmek daha iyi bir şeydir.

(Visited 50 times, 1 visits today)