Her Güzel Şeyin Bir Sonu Var mıdır?

0Herkes hayatında en az birkaç kere duymuştur “Her güzel şeyin bir sonu vardır.” sözünü. Hatta hiç kimse inanmak istemez bu söze. Ben de inanmak istemem. Sonuçta o sevdiğimiz şeyin bitmesi, sona ermesi bize mantıksız gelir, hepimizi üzer. Ama eninde sonunda inandırırız kendimizi bu söze ve unutmaya çalışırız. Ama artık bana bu söz çok anlamsız geliyor..

Neden her güzel şeyin bir sonu olsun ki? Sevildiği sürece o güzel şey sonsuza kadar yaşar bence. Mesela bir kitap okudunuz ve çok beğendiniz ama bitti. Olaya dar bir bakış açısıyla bakınca her şey bu kadar kısa ve net.  Ama gerçekten kitabı beğendiyseniz ve güzel bulduysanız o kitaptan öğrendikleriniz, o kitabın üzerinizde bıraktığı etkiler sizde kalıcılaşır. Bakın, demek ki bitmemiş, siz istediğiniz sürece o içinizde kalacak. Ayrıca istediğiniz zaman o kitabı açıp tekrar okuyabilirsiniz. Ya da daha ciddi bir durumla örnekleyeyim: Yıllardır birlikte vakit geçirdiğiniz ve çok sevdiğiniz dostunuz yurt dışına temelli gitti. Bir daha onu en fazla bir ya da iki kez göreceksiniz. Arkadaşlığınız bitti. Eğer buna kendinizi inandırmaya devam ederseniz sahip olduğunuz o güzel şey sonlanacaktır. Bunun yerine arkadaşınızla aynı karede olduğunuz fotoğraflara bakmaya, anılarınızı hatırlamaya, bol bol telefonda konuşmaya devam ederseniz arkadaşlığınızın bitmediğini anlayacaksınız. İşte olay bu kadar basit. Bu işin sırrı kendinizi inandırmak, olaylara geniş açıdan bakmak, istediğinizin arkasında durmak ve biraz Polyanna gibi düşünmek.

 

Bir yandan bu sözün doğru olmadığını kanıtlayan bir şey daha var: Söyleyenler. Uzaktan söylemesi çok basit olduğu için bize “Her güzel şeyin bir sonu vardır, üzülme bu kadar.” diyerek moral vermeye çalışıyorlar -ki bence bu daha çok demoralize ediyor- ama bu olay onların başına gelince bu sözü inkar ediyorlar: “Hayır, bunun sonu olmamalı.” diyorlar. Yani kendi dediklerini yalanlıyorlar.

Kısacası bütün olay insanların kendi içinde saklı: Kabullenmek ya da kabullenmemek, inanmak ya da inanmamak. O güzel şeyin bir sonunun olup olmaması tamamen size bağlı. Ama eğer bana soracak olursanız, HER GÜZEL ŞEY SONSUZA KADAR DEVAM EDECEKTİR.

(Visited 164 times, 1 visits today)