Her İnsan İçinde İyilik ve Kötülükle Doğar

Evet, merhaba. Cümlemiz ”Her insan içinde iyilik ve kötülükle doğar önemli olan hangisini tercih ettiğinizdir.” Ben bu görüşe katılıyorum. Çünkü iyi insanların olduğu gibi kötü insanlar da var. Bu zaten en üstteki cümleyi kanıtlayacak nitelikte. Bence önemli olan seçmek cümlede de o yazıyor.  Ama o seçim bize çocukken veriliyor. Bu seçimi tabii ki önümüze direkt konulmuyor davranışlarımızla konuluyor. Bunu tetikleyen EN BÜYÜK faktör aile. Çocuğu ailesi yönlendirecek, iyi olanı mı kötü olanı mı seçeceğini o yönlendirecek. Mesela çocuğunuzu umursamazsanız çok yüksek ihtimal kötü olanı seçer. Çünkü kötülük iyilikten daha kolaydır. Dolabınızdaki giysileri yere atmak (kötülük) geri toplamak (iyilik) gördüğünüz gibi geri toplamak daha zor. Ama kazanması daha zor olduğu gibi kaybetmesi de bir o kadar kolaydır iyiliğin. Mesela kötü arkadaş çevresi. Ama ben ikisinden birini seçecek görüşüne katılmıyorum bu insan çok iyi temiz kalpli bir insan diyorsunuz mesela. Bunu onu tanımadan demeyin. Biz melek yada şeytan değiliz saf iyilik yada saf kötülüğe sahip olamayız. Her zaman iyilik varsa kötülük de vardır. Bunu en iyi simgeleyen şu resimdir:

 

Emre Tuncer on Twitter: "Her iyinin içinde biraz kötülük, her kötünün içinde de biraz iyilik vardır. http://t.co/4HrCFBxh79"

Bu yüzden hayatınızda sadece iyilik yada kötülük olmaz. Ama kötünün içindeki iyiliği değil iyiliğin içindeki kötülüğü seçin. Çünkü kim bilir gelecekte o sağdaki siyah yeri yok edemezsiniz ama küçültebildiğiniz kadar küçültebilirsiniz. İşte o zaman GENEL OLARAK iyi bir insan olmuş olursunuz..

 

 

Anlamlı Yaşamak: Yaşamımızı nasıl “keşkesiz, şimdiki aklım olsaydı”, elimden tutan birisi olsa idi veya eğer şansım olsaydı” gibi pişmanlıklar, mazeretler yaratmadan, her günü dolu dolu yaşayarak, anlamlı bir hayat yolculuğunu nasıl yaşarız:

(Visited 122 times, 1 visits today)