HER İNSANA ADİL DAVRANILMALI MI?

İnsanlar ne tür kötülükler yapsalar da insan olarak kalırlar ve her zaman haklı olan kişi hakkını arar ve adil olunmasını ister. İnsanlar yanlış yaptıklarında etrafındaki insanlar ona inanmazlar, sanki hep yapacaklarını düşünürler.

Bir insansan eğer diğer bir insana karşı adil ve saygılı olmalısın, onun yaptığı hataları yaparak kendini haksız duruma düşürmemelisin. İnsanlar zarar verebilirler ama yaptıkları suçların bedelini en doğru şekilde ödemeli ve diğer insana verdikleri zarardan dolayı özür dilemeli. Tabii bu durum işlenen suça göre de değişiklik gösterebilir. Mesela ailesinden birinin öldürülmesi bu gerçekten çok büyük bir suç, böyle bir insan için kesinlikle adil olunmamalı. Adil olmak demek haklıyı, haklı olduğu yerlerde söylemek haksızı, haksız olduğu söylemek demektir. Yani her insan için adil olunmamalı.

Adil bir insan önce kendini, sonra etrafındaki insanları bilmeli, hakkını savunmalı ve insan kayırmamalı. Bu durumda yalan söyleyen insan için adil olmamalı ama haklı insan için adil olmalı.

(Visited 14 times, 1 visits today)