Her Öğrencinin Hayali : Serbest Kıyafet

Her öğrencinin istediği şeylerden biridir. Ancak okullar bu konuda çok katıdır. Okulda üniforma giymek. Peki ya öğrencilerin istediği şey olsa ve okulda serbest giyinseydi ne olurdu ? Bunu hiç düşündünüz mü ? Tabii ki de olumlu yanları olsa da olumsuz yanları da olurdu kesinlikle. Ben de bu blogumda sizlere olumlu ve olumsuz yanlarını anlatacağım.

İlk olarak sizin fikrinizi sorarak başlayayım. Sizce olumlu yönleri neler olurdu ? İlk olumlu yönünden başlayayım. Kışın okulda büyük ihtimalle hepimize okulun hırkası ısınmak için yetersiz geliyor. Eğer öğrenciler serbest giyinerek gelselerdi kendi sıcaklıklarına göre kalın veya ince hırkalar giyerlerdi. İkinci olumlu yönümüzden devam edelim. Eğer öğrenciler serbest giyinselerdi kendi zevklerine göre özgürce giyilebilirlerdi. Yani bazı öğrenciler okul üniformalarının renklerini veya şeklini beğenmiyor. Onlar için serbest giyinmek bu probleme çözüm olabilir. Mesela bir örnek vereyim. Benim bir arkadaşım okulun pantolonunu giymediği için hep müdürle tartışıyor. Giymemesinin nedeni ise ona göre çok geniş gelmesi okul pantolonunun. Böyle düşündüğümüzde okul mu haklı öğrenci mi ? Bence kesinlikle öğrenci. Okul da her öğrencinin zevkine göre üniforma yapamayacağına göre serbest giyinmek gayet mantıklı. Üçüncü olumlu yönüm ise bazı öğrenciler var ki okul üniformaları onlar için çok büyük veya çok küçük olabiliyor. Bunun ikinci olumlu yönden farkı ise ikinci örnekte öğrencinin zevkinden dolayıyken bunda öğrencinin fiziksel özelliğinden dolayı serbest giyinmesi gerektiği. Aslında okulun bu öğrenciler için de beden üretmesi gerekir. Ancak çoğu okul bunu yapmadığı için bu öğrenciler serbest giyinmeli bence. Ancak sadece onlar giyerse diğer öğrencilerle kıyafetleri uyumsuz olacağından dolayı herkes serbest giyinmeli. Evet, bu yönlerden düşündüğümüz zaman kesinlikle serbest giyinmeli diye düşünebilirsiniz. 

Olumlu yönlerden yeterince bahsettiğimi düşünüyorum. Birazcık da olumsuz yönlerden bahsedelim. Daha doğrusu olumsuz yönünden. Çünkü bana kalırsa sadece bir olumsuz yönü var serbest giyinmenin. Bu olumsuz yön ise okulun düzenin bozulması. Yani herkes serbest giyindiği zaman okul herkesin tek tek nasıl giyindiğini takip edemeyeceğinden dolayı okul üniforması giyinmeli. Diyelim ki birisi çok değişik giyindi. Yani diğer öğrencilere göre çok dikkat çekici ve okulda giyinilmesi sakıncalı bir kıyafet. Diğer öğrenciler de onu örnek alarak o öğrenci gibi giyinmeye başlarsa okul bunu kontrol edemeyebilir. İşte bu yüzden de okul üniforması giyinmeli.

Umarım sizi serbest giyinmenin olumlu ve olumsuz yönleri hakkında yeterince bilgilendirmişimdir. Büyük ihtimalle bu blogu okuduktan sonra kafanızda birkaç şey oluşmuştur. Bir daha ki blogumda görüşmek üzere !

(Visited 169 times, 1 visits today)