HER ŞEY İNSAN İÇİN Mİ?

    ”Evrendeki her şey insanın emrine verilmiştir.” der insanlar. Peki bu ne kadar doğru?
Evet, evren insanların yaşayabilmesi için özel bir şekilde oluşmuş ama bu bizim dünyayı dilediğimiz gibi kullanmamız anlamına gelmez. Yaşamımızı devam ettirmemiz için barınma, giyinme, beslenme gibi ihtiyaçlarımız var ve bu ihtiyaçlarımızı karşılayabilmemiz için hayvanlar, sular, bitkiler verilmiş. Bunları tabii ki de kullanmamız ve yaşamımıza devam etmemiz gerek ama biz insanlar ihtiyacımız kadar kullanmayı bilmiyoruz. Örneğin et: bilinçsizce hayvan kesimi yapıyoruz. Ve ya her şeyin çok hızlı olmasını istediğimizden bitkileri aşılıyoruz ve genetikleriyle oynuyoruz. Bunları yapmamızın bir nedeni de hızlı artan nüfus ama bu kadar da bilinçsizce kullanmak doğru değil.

    Biraz daha  örnek vermek gerekirse insanoğlu her şeyin onun emrinde olduğunu düşündüğünden doğayı dilediği gibi kullanıyor. Örneğin küresel ısınma, hava kirliliği, su kirliliği, çevre kirliliği… Hepsi insan kaynaklı sorunlar. Hepiniz hatırlarsınız COVID-19 ilk patlak verdiğinde herkes evlerine kapanmıştı ve uzun süre kimse dışarı çıkmamıştı. Doğa ne kadar da güzelleşmişti. Buradan da doğada var olan çoğu olumsuzlukların insan kaynaklı olduğunu anlıyoruz. 

  Kısacası bizler doğayı çok hor kullanıyoruz. İstediğimi yapabileceğimizi düşünüyoruz. Eğer dünyanın daha yaşanılası bir yer olmasını istiyorsak buna bir dur demeliyiz. 

(Visited 100 times, 1 visits today)