Her Şey Kontrol Altında

Hepimiz biliyoruz ki 2019 yılında başlayan COVİD-19 salgını her yeri sarmış durumda ve 2020 yılında yaşamak gittikçe zorlaşıyor. Her gün vaka sayıları gittikçe artıyor ve hastaları kontrol etmek de zorlaşıyor. Şu an ‘Akıllı Bileklik’ adlı bir çalışma ile hastalar kontrol edilmeye çalışıyor. Bu uygulama insanların karantina süresinde evden çıkıp çıkmadıklarını kontrol ediyor fakat bu uygulama bazen işe yaramıyor, bazen de yetersiz kalıyor. Bu sorunu çözmek için geliştirdiğim projeyi size bu bloğumda anlatacağım.

Benim geliştirdiğim proje işitme cihazlarına benziyor. Bu cihaz kulağınıza takılıyor ve salgın bitene kadar takılı kalıyor; çıkartamıyorsunuz. Covid-19 hastaları cihazı evde bırakıp çıkamayacağı içi takip edilebilecek, temas ettiği kişiler tespit edilebilecek. Ayrıca cihazın içerisinde yer alan çip sayesinde düzenli bir şekilde ateşinizde ölçülebilecek ve ateşiniz yükselmeye başladığında ya da vücutta solunum yetmezliğine bağlı rahatsızlıklar oluştuğunda 112 acile mesaj gidebilecek; bu sayede hastanın olduğu yere en kısa zamanda ulaşılarak tedavi edilmesine imkan sağlanacaktır.
Cihazın fiziksel olarak kullanım açısından da sağlayacağı bazı rahatlıklar olacaktır. Örneğin; cihazın orta kısmında bir bölme olacak ve bu bölmeye maskenizin iplerini geçirebileceksiniz; bu sayede maskenin ipleri sizi rahatsız etmeyeceği gibi eve gidene kadar cihaz çıkartmanıza veya maskenizi indirmenize izin vermeyecektir. Bu sayede maske takmama problemimiz de çözülmüş oluyor. Ayrıca cihaz su geçirmez olduğu için dezenfekte edilebiliyor ve duş alırken de böylece su geçirmeyecek veya bozulmayacaktır.

Geliştirdiğim proje sayesinde COVİD-19 salgının yüksek seviyede kontrol edilebileceğini düşünüyorum çünkü hem daha ayrıcalıklı hem de çıkartılamayacağı için daha fazla önlem alınmış oluyor ve vatandaşlarımız düzenli olarak kontrol ediliyor. Ayrıca salgın bittiğinde bu cihazın içerisindeki çip tekrar programlanabilecek ve herhangi bir hastalık tedavisi veya takibi için de kullanılabilecek.

(Visited 26 times, 1 visits today)